Google ADS

Leite Kaka pensionohet nga futbolli aktiv

18:02 | 17 Dhjetor 2017

Superylli brazilian, Leite Kaka, ka bërë publike vendimin e tij për t’u pensionuar nga futbolli aktiv.

Ikona braziliane ka përmbyllur një super karrierë në moshën 35 vjeçare.

Kaka sezonin e kaluar ishte pjesë e skuadrës amerikane, Orlando City dhe ekipi i fundit në karrierën e tij.

Ylli brazilian takimin e fundit e ka zhvilluar kundër Colombus Crew në muajin tetor, takim të cilin skuadra e tij e humbi me rezultat minimal 1 me 0.

E ardhmja e tij nuk dihej, se a do të vazhdonte të luante apo do ta përfundonte karrierën, megjithatë ai sot e bëri të ditur nëpërmjet rrjeteve sociale.

Ai postoi një fotografi, në të cilën shihet me një bluzë të bardhë me mbishkrim “Unë i takoj Jesusit’, të cilën e kishte veshur në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit.

“Baba, ishte më shumë se që e kam imagjinuar. Falemnderit! Tani jam i gatshëm për udhëtimin tjetër. Në emër të Jesusit. Amin”, shkroi Kaka në Twitter, transmeton arbresh.info.

Kaka ka pasur një karrierë të shkëlqyer, me shumë tituj me klube të ndryshme si dhe në aspektin personal.

Ai bëri emër me kombëtaren e Brazilit në Kupën e Botës në vitin 2002, që ishte mbajtur në Japoni, të cilin e fituan.

Më pas, ai u transferua në gjigantin italian, AC Milan, skuadër me të cilën u bë mesfushori më i mirë në botë në pozicionin e tij, përgjatë viteve 2003 – 2009.

Braziliani fitoi titullin e Serie A në sezonin 2003/04 dhe Superkupën e Italisë. Në vitin 2005, ai u mposhtë nga Liverpooli në finalen e Ligës së Kampionëve në Instaboll, të Turqisë.

Por, të dy gjigantët evropian u takuan përsëri në vitin 2007, në finale të Ligës së Kampionëve, por që kësaj radhe Milan dhe Kaka triumfuan.

Ai më pas u transferua në Real Madrid, për shumën e 56 milionë eurove, duke fituar një La Liga dhe Kupën e Spanjës, gjatë qëndrimit të tij në Santiago Bernabeu.

Kaka stands as the last player to have won the Ballon d'Or before the Ronaldo - Messi rivalry

35 vjeçari gjatë karrierës së tij fitoi edhe një Superkupë të UEFA-s, një Kupë të Botës për Klube, dhe dy kupa të konfederatave, si dhe ‘Topin e Artë’ në vitin 2007, duke e mposhtur në garë Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale