Inzaghi: City është skuadra më e fortë në botë, do të përpiqemi ta ndalim

21:28 | 9 Qershor 2023

Trajneri i Interit, Simone Inzaghi, ka thënë se do të japin gjithçka në përballjen e nesërme ndaj Manchester Cityt në finale të Ligës së Kampionëve.

Inzaghi, në një konferencë për shtyp, tregoi se duhet të jenë të fokusuar dhe të luajnë me shumë zemër.

“Është një ndjenjë e mrekullueshme që e kisha thënë shumë herë, ne kishim shumë në rrezik në finalen e sezonit. Ne arsyetuam ditë pas dite, tani po shijojmë atë që kemi bërë, por nuk duam të ndalemi. Ne duam ta luajmë finalen në mënyrën më të mirë të mundshme”, u shpreh Inzaghi

Ai u pyet nëse e shqetësonte që Manchester City konsiderohej favorit për në finale.

“Është normale, ata janë skuadra më e fortë në botë. Por ne jemi 11 dhe 11 të tillë. Kemi bërë një ecuri fantastike, do të luajmë letrat me shumë dëshirë.”

Trajneri italian ka komentuar se çfarë duhet për Nerazzurrët në stadiumin Ataturk.

“Jam me fat që stërvit lojtarët, shumë prej të cilëve kanë qenë në shumë finale. Do të duhet shumë zemër dhe shumë kokë, do të duhet të jemi të fokusuar sepse do të ketë momente të vështira.

“Do të duhet të kemi shumë zemër për të qenë shumë të mirë”.

Më pas Inzaghi diskutoi finalen e Ligës së Kampionëve në një konferencë për shtyp.

“Ne e dimë se çfarë loje do të duhet të luajmë nesër. City është skuadra më e fortë në botë, e kanë dëshmuar në ndeshjet që kanë luajtur.

“Ne jemi krenarë që kemi arritur deri këtu, do të bëjmë gjithçka për të luajtur një lojë me përqendrim të jashtëzakonshëm. Ne do të duhet të kufizojmë gabimet tona dhe të bëjmë më të mirën”.

“Vetëm tani po e kuptojmë atë që kemi bërë, nesër do të luftojmë centimetër pas centimetri.”

Trajneri italian ka prekur betejën e mesfushës në finalen e Champions League.

“Do të jetë shumë e rëndësishme. Por unë mendoj se këmbët, koka dhe zemra janë shumë të rëndësishme. Këmbët do të nevojiten për të vrapuar, koka për të qenë e pastër, zemra për të gjetur energji që në disa momente nuk mendoni se e keni”, u shpreh Inzaghi.

Ai ishte i vetëdijshëm se ai dhe lojtarët e tij mund të hynin në librat e historisë me një fitore në Stamboll.

“Po, ne e dimë se kemi një mundësi të madhe. E dimë se do të jetë shumë e vështirë, por do të përpiqemi. Së bashku është fjala që na solli këtu dhe së bashku do të përpiqemi të bëjmë një sukses.”

Inzaghi foli për presionet ndaj tij dhe skuadrës përpara ndeshjes.

“Unë kam ekipin, jemi mjaft të qetë. Sa më shumë afrohet ndeshja, aq më shumë rritet tensioni. Nuk i harroj ndeshjet jashtë në Plzen, Barcelonë, Porto, Lisbonë, meritat u shkojnë lojtarëve, përpjekjet shtesë që i detyrohemi tifozëve dhe klubit”.

Ai komentoi se si e ka ndezur skuadrën për këtë finale.

“Jam mjaft me fat që të stërvit një grup lojtarësh, të cilët nuk do t’i ndryshoja me askënd. Skuadra që kam në dispozicion më jep gëzim të madh, ia kemi dhënë tifozëve tanë dhe klubit tonë”.

Inzaghi u pyet se si do ta ndalonin Nerazzurri Erling Haaland.

“Ne e dimë forcën e Cityt dhe forcën e Haaland. Ai do të jetë një vëzhgues i veçantë, si të gjithë lojtarët e tyre. Ne kemi përgatitur diçka, do të jetë i gjithë Interi ai që do të jetë i mirë për të kufizuar Cityn”. /kk

Shpërndaje në rrjete sociale