‘’Shqipëria sot tregoi zemër të madhe’’, Di Maio falenderon sërish: Pavarësisht se emergjenca i preku edhe ata, na u gjendën afër

23:05 | 28 Mars 2020

Ish-ministri i Jashtëm, Luigi Di Maio ka falendeuar sërish Shqipërinë për 10 mjekët dhe 20 infermierët shqiptarë që do të angazhogen në Bergamo kundër koronavirusin.

Di Maio thotë se pavarësisht se emergjenca e koronavirusit e preku edhe Shqipërinë, ata ju gjendën afër Italisë me këtë ekip shëndetësor.

Falenderim personal ka dhe për Edi Ramën, kryeministrin shqiptar por edhe për popullin.

STATUSI I LUIGI DI MAIOS:

Solidariteti me Italine nuk ka kufij dhe Shqiperia sot e ka treguar veten zemer te madhe. Një ekip prej 30 mjekësh dhe infermieresh ka mbërritur në Fiumicino të cilët nesër do të shkojnë në Lombardy, në zemër të kësaj emergjence për të mbështetur mjekët tanë, infermieret tanë dhe punëtorët tanë socio Pak përforcim për të mbështetur gratë dhe burrat në llogore për javë të tëra.

Falenderoj kryeministrin shqiptar Edi Rama, qeverinë dhe gjithë popullin shqiptar për afërsinë e tyre pavarësisht se emergjenca i preku edhe ata.
Për qytetarët italianë, atyre që po punojnë dhe përballen me këtë emergjencë në fushë, vetëm një gjë u them: nuk do t’ ju lëmë vetëm. Asnjëherë./BW

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara