Rama: Ilir Meta ka humbur çdo të drejtë për të qenë President

12:44 | 9 Qershor 2021

Kryeministri Edi Rama është shprehur sot se Presidenti Ilir Meta ka humbur çdo të dretjë për të qenë në krye të shtetit shqiptar. Në një fjalë të shkurtër në Kuvend, Rama tha se Meta ka tradhtuar popullin shqiptar dhe ka shkelur Kushtetutën.

Ai ka ftuar të gjithë deputetët që të ushtrojnë vullnetin e tyre dhe të votojnë për shkarkimin e Presidentin. Në fund të fjalës së tij kreu i qeverisë tha se Meta i dikurshëm nuk ka asnjë të përbashkët me Metën e sotëm.

Pjesë nga fjala e Kryeministrit Edi Rama:

Ilir Meta ka tradhtuar institucionin e Presidentit të Shqipërisë, ka shembur institucionin e garantit të pushtetit të popullit. Ilir Meta ka turpëruar Shqipërinë dhe popullin shqiptar në marrëdhëniet më SHBA. Ilir Meta i ka humbur plotësisht dhe përfundimisht të gjitha shanse që i janë dhënë për t;u kthyer në binarët

Ky Parlament sot duhet të ushtrojë vullnetin e tij dhe të vendosë për shkarkimin e tij. Keqardhje më mikun tonë të dikurshëm Ilir, por keqardhje për Metën e sotëm. Tani duhet të flasë Parlamenti me votë./tvklan.al/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara