Presidentja kroate në Kuvend: Shqiptarët sakrifikuan për Kroacinë, nuk harrojmë

12:40 | 19 Korrik 2018

Presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ishte e pranishme paraditen e së enjtes në Kuvendin e Shqipërisë, nga ku deklaroi se Shqipëria ka qenë mik i Kroacisë kur miqtë ishin të paktë.

“Shumë shqiptarë sakrifikuan jetën e tyre për Kroacinë dhe ne nuk harrojmë”, tha Kitaroviq, transmeton TCh.

“Hapja e ambasadës kroate në Tiranë në vitin 1994 ishte një ngjarje e madhe për marrëdhëniet mes dy vendeve. Tani, Kroacia dhe Shqipëria marrin pjesë bashkë në operacionet në Afganistan. Kroacia e mbështet fuqishëm perspektivën europiane të Shqipërisë, rrugën drejt integrimit në BE dhe mirëpret progresin e bërë nga Shqipëria”, shtoi presidentja e Kroacisë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara