Plagosja e dyfishtë në Tiranë, arrestohen autorët e krimit

09:34 | 14 Tetor 2021

Policia në Tiranë ka dhënë detaje për plagosjen e dy të rinjve tek ish-Parku i Autobusëve në Tiranë dhe ka vënë në pranga dy autorët, ndërsa i treti prej tyre ka arritur t’i shpëtojë forcave blu dhe është shpallur në kërkim.

Të tre ishin me precedent të mëparshëm penal, ndërsa i shpalluri në kërkim kishte thyer edhe masën e sigurisë “arrest në shtëpi”. Policia ka arrestuar edhe njërin prej të plagosurve, për veprën penale “Moskallëzim krimi”.

Ditën e djeshme, rreth orës 17:00, në kryqëzimin e rrugës “Ndre Mjeda” me rrugën “Frosina Plaku”, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, autorët dyshohet se kanë plagosur me armë zjarri shtetasit A. N., 28-vjeç dhe Xh. V., 26-vjeç, të cilët ndodhen në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Arma e zjarrit pistoletë e dyshuar e përdorur në ngjarje është sekuestruar në cilësinë e provës materiale.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 2, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP Tiranë, pas një pune intensive hetimore për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur pasditen e djeshme, në kryqëzimin e rrugës ‘Ndre Mjeda’ me rrugën ‘Frosina Plaku’, kanë bërë të mundur identifikimin dhe arrestimin e autorëve të dyshuar, konkretisht shtetasit: F.P., 27-vjeç, aktualisht me masë sigurie ‘Arrest në shtëpi’” për veprën penale ‘Prodhimi dhe shitja e narkotikëve’; D.M., 27-vjeç, i dënuar më parë për veprën penale ‘Vrasje me dashje” e mbetur në tentativë’. Si dhe u shpall në kërkim si autor i tretë i dyshuar i ngjarjes, shtetasi I. Xh., 28-vjeç, i dënuar më parë për veprën penale ‘Vrasje me dashje’ e mbetur në tentative”, njoftoi policia.

Nga veprimet hetimore dyshohet se ngjarja ka ndodhur si pasojë e një konflikti të çastit, për motive të dobëta, midis autorëve të dyshuar dhe shtetasve të plagosur. Në vijim të veprimeve, u bë dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit A. N., 28 vjeç, për veprën penale “Moskallëzim i krimit”.

Nën drejtimin e Prokurorisë, vijon puna hetimore për dokumentimin e plotë të ngjarjes. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara