Google ADS

Një shqiptar në mesin e të lënduarve nga aksidenti tragjik në Greqi

12:19 | 1 Mars 2023

Nga aksidenti në mes të dy trenave në Greqi, ku vdiqën 36 njerëz dhe u lënduan 85 të tjerë, mbeti i lënduar edhe një shqiptar, i cili ndodhej në vagonin e fundit gjatë udhëtimit.

Ai u dërgua në spitalin e Selanikut dhe aktualisht ndodhet në shtëpi.

Përplasja ka ndodhur pak pas mesnate kur treni i pasagjerëve me destinacion nga Athina në Selanik është përplasur me një tren mallrash me drejtim të kundërt dhe ka marrë zjarr.

Sipas dëshmitarëve okularë dy vagonët e para janë shkatërruar tërësisht, ndërsa tre vagonë të tjerë të trenit të pasagjerëve kanë dalë jashtë shinave. Mbi 40 ambulanca kanë shkuar në vendngjarje, si dhe repartet e zjarrfikësve me 150 vetë, 32 policë me 15 mjete kanë izoluar vendin e aksidentit, spitalet e gjithë zonës janë vënë në gatishmëri për të trajtuar të lënduarit./TCh

Të ngjashme