Nën akuzë për vrasjen e Kudret Saliajt, babë e bijë dalin para gjykatës, kokë ulur në seancë

09:41 | 8 Qershor 2021

Mexhit Picari dhe vajza e tij Dhurata Saliaj, të cilët akuzohen për vrasjen e Kudret Saliaj do të dalin sot para gjykatës së Tiranës, ku do të vendoset dhe masa e sigurisë. Ngjarja e rëndë që tronditi Tiranën ndodhi më 4 qershor 11:50 minuta në një lokal pranë Gjykatës së Tiranës. Nga të shtënat me armë ka mbetur i plagosur avokati i viktimës, Adriatik Cama, ndërsa çifti ishte në proces divorci.

Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për ‘BalkanWeb’ pamje nga brenda ambienteve të gjykatës, ku shihet Mexhit Picari brenda kafazit të xhamtë, ndërsa ish-gardiani mban kokën gjatë gjithë kokës ulur.
Prokuroria ka ashpërsuar akuzën për vrasje në rrethana të tjera cilësuese ndaj 2 ose më shumë personave kjo sepse ka dyshime se babë e bijë bashkëpunuan për të vrarë Kudret Saliajn dhe këtë e mbështet në pamjet e kamerave të sigurisë.

Një ditë para ngjarjes, Mexhit Picari me avokatin dhe Kudret Saliaj me avokatin kanë shkuar në banesën e çiftit që Dhurata të merrte sendet e saj, por nuk ia kanë dhënë. Avokati pretendon se ka pasur kërcënime e fyerje.

Lajmet më të lexuara