Miratoi zgjerimin me 12 milje në detin Jon, Greqia bën lëvizjen që nuk pritej kaq shpejt

00:17 | 28 Dhjetor 2020

Një ditë më parë Qeveria greke miratoi zgjerimin me 12 milje në detin Jon dhe sot ky ligj ka kaluar në Fletoren Zyrtare.

Ndërkohë ditën e sotme, një anije peshkimi greke është parë të lundrojë në ujërat fare pranë kufirit detar, në një distancë vetëm 8 milje larg larg bregdetit të fshatit Lukovë dhe 7 milje nga ishulli grek i Erikuzës.

Theksojmë se zgjerimi i Greqisë në ujërat territorialë, do të shfrytëzohet për peshkim, si dhe nuk përjashtohet mundësia e kërkimit për naftë, pasi flitet se kjo zonë është e pasur./lajmi.al/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara