Lista e vendeve me zhvillimin më të shpejtë, Tirana renditet e treta

22:18 | 3 Shtator 2021

Në listën e vendeve që po zhvillohen më shpejt, kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana renditet në vendin e tretë.

Këto janë të dhënat nga “Visual Capitalist Datastream” që ka renditur 10 vendet në bazë të zhvillimit që kanë, ndërsa vihet re se dy vendet e para i merr Rusia.

Balashikha është qyteti me zhvillimin më të shpejtë, i ndjekur më pas nga Tyumen. Më pas renditet Tirana, që po përjeton një periudhë të zhvillimit progresiv ekonomik, social dhe urban, me ndërtimin dhe rregullimin e parqeve apo ndërtesave.

Ndërsa Balashikha, qyteti evropian me zhvillimin më të shpejtë ndodhet vetëm 25 km larg Moskës. Zgjerimi i shpejtë në periferitë e qyteteve të mëdha si ky, i atribuohen zakonisht një fenomeni të quajtur shtrirja urbane./tch/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara