Katër viktima nga Covid-19, në dy spitale 173 pacientë të shtruar, 6 në intubim

18:07 | 17 Shtator 2020

Katër të vdekur dhe 132 raste të reja pozitive me koronavirus është bilanci i 24 orëve të fundit në vendin tonë.

“Me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 66 vjeçare nga Kukësi, një 69 vjeçar nga Kurbini, një 70 vjeçar nga Elbasani dhe një 72 vjeçar nga Tirana” njoftoi Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. 

Në 24 orët e fundit janë kryer 817. Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon:

24 raste në Tiranë, 15 në Gjirokastër, nga 10 raste në Korçë, Elbasan, nga 8 raste në Krujë, Lezhë, nga 7 raste në Shkodër, Durrës, nga 6 raste në Kukës, Berat, nga 5 raste në Dibër, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Has, Pustec, nga 2 raste në Kavajë, Pukë, Tropojë, Pogradec, Bulqizë, nga 1 rast në Lushnje, Vlorë, Kamëz, Mat, Maliq.

Ndërkohë 55 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin dhe janë shëruar,

Në dy spitalet Covid po trajtohen 173 pacientë, 15 në terapi intensive, prej tyre 6 në intubim.

COVID-19 – Statistika (17 Shtator 2020)

Testime totale                                   77217

Raste pozitive                                    11948

Raste të shëruara                            6788

Raste Aktive                                        4813

Humbje jete 347 (Qarku Tiranë 166, Durrës 45, Shkodër 39, Elbasan 22, Fier 18, Korçë 15, Lezhë 14, Kukës 9, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                                                   2380

Durrës                                                   533

Shkodër                                               373

Lezhë                                                    278

Elbasan                                                 264

Korçë                                                    225

Fier                                                        213

Vlorë                                                     182

Kukës                                                    144

Berat                                                     99

Gjirokastër                                        63

Dibër                                                     59

Lajmet më të lexuara