Burime diplomatike: Ambasada greke në Tiranë monitoron nga afër rastin e vdekjes së Konstantinos Katsifas

23:26 | 11 Tetor 2021

Me urdhër të ministrit të jashtëm grek, Nikos Dendias, ambasada greke në Tiranë po monitoron nga afër rastin e Konstantinos Katsifas, sipas burimeve diplomatike. Ata theksojnë, megjithatë, se asnjë vendim përfundimtar nuk është lëshuar nga gjykata kompetente, citon Protothema.gr.

Nëna e Katsifas tha se: “Ata” e bënë sikur djali im kreu vetëvrasje sepse nuk mund të shpjegojnë bindshëm pse e vranë.

“Meqenëse ata nuk mund të lidhnin “vrasjen e padrejtë të fëmijës tim, ata e bënë vetëvrasje pas tre vjetësh”, thotë zonja Vasiliki për protothema.gr. Nëna e 35-vjeçarit Konstantinos Katsifas – i cili humbi jetën jeta nga plumbat e RENEA-s shqiptare, më 28.10.2018, në fshatin Vularat, edhe pse drejtësia shqiptare flet për “vetëvrasje”.

Raportet e shtypit shqiptar thonë se hetimi i prokurorit për vdekjen e Konstantinos Katsifas ka përfunduar dhe se raporti i publikuar i referohet “vetëvrasjes”. Ky zhvillim vjen pikërisht tre vite pas incidentit dhe pasi autoritetet shqiptare nuk mundën të vërtetonin në aspektin më të vogël narrativën se Katsifas nuk ishte vetëm “grek ekstremist” (ekstremist grek), por edhe se ai kishte bashkëpunëtorë që synonin “integritetin territorial” të Shqipërisë.

Që nga viti i kaluar, raportet e shtypit shqiptar kanë lënë të kuptohet se Katsifas kreu vetëvrasje për të mos rënë gjallë në duart e RENEA. Siç ndodhi më në fund, me nxjerrjen e përfundimit të brishtë të cilën familja e viktimës ende nuk e ka në duart e saj.

“Ne nuk morëm një përfundim në duart tona. Një letër erdhi nga prokuroria që flet për vetëvrasjen e fëmijës tonë, me dy vrima në fytyrë. Çfarë po ndodh është e papranueshme. E vërteta duhet të dali dhe ne do të arrijmë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut”, tha Katsifa, duke u kërkuar autoriteteve shqiptare të publikojnë videon e operacionit. “Nëse ai bëri vetëvrasje, siç thonë ata para të RENEA -s, le ta publikojnë videon nga kamerat. Por ata nuk e bëjnë, sepse e vërteta është ndryshe”, thekson ajo, duke deklaruar se është e zhgënjyer dhe e hidhëruar me zhvillimin.

Prindërit e viktimës jo vetëm që po përballen me metodat e autoriteteve shqiptare për të mos marrë drejtësi për humbjen e fëmijës së tyre, por edhe një luftë të vazhdueshme – siç ankohen – psikologjike, me qëllim largimin nga fshati. Thirrjet e babait Giannis Katsifas në Prokurorinë e Gjirokastrës janë të vazhdueshme, pasi ai akuzohet për ndërtimin e një kishe të vogël në vendin ku u vra i biri, ndërsa herë pas here një dron fluturon -i panjohur- mbi shtëpinë e tyre, duke regjistruar video dhe duke i terrorizuar ata.

“Fëmija im humbi jetën sepse mbrojti të drejtën e tij për të ngritur flamurin grek në vend të tij. Unë dua që e vërteta të dali. Ata vranë fëmijën tim sepse nuk mundën të shpjegojnë bindshëm pse e vranë. Lufta jonë vazhdon”, përfundon nëna e Konstantinos Katsifas.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara