Bojkoti i Superligës, Rama: Shantazhi nuk funksionon me mua, nëse duan të bojkotojnë le ta bëjnë

15:52 | 29 Shtator 2020

Kryeministri Edi Rama në bashkëbisedimin me gazetarët është ndalur edhe tek bojkoti i superiores.

Rama ka shtuar se është dakord që si fillim të ketë një ulje fillestare por kurrë nuk mund të ecet pa taksa.

Ai ka përmendur edhe rastin e yjeve të futbollit duke thënë se edhe Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo kanë përfunduar në gjykata për shkak të taksave.

Më tej Rama ka shtuar se me qeverinë e tij nuk funksionin shantazhi dhe nëse duan të bojkotojnë janë të lirë që ta bëjnë, pasi nuk janë në dorë të qeverisë.

“Jemi dakord për të filluar një start pa taksa. Këto deklarojnë 230 mijë lekë pagë dhe marrin mijëra euro. Ne nuk mund të themi s’keni taksa. Edhe Roanldo e Messi kanë përfundnuar në gjykatë e prokuroi për taksat. Patjetër një ulje fillestare. Patjetër një tvsh 6% për investimet në sport. Mund të shtohet taksa për infrastrukturën sportive. Patjetër që jemi gati të bëjmë atë që duhet për fëmijët. Por historia me pronarë që duan të shkarkojnë paratë që i detyrohen shtetit për biznese të tjera. Për ata që kanë veshur fanelën e futbollit për të luajtur topash me qeverinë nuk kalon. Edhe mbështetjet e bashkive direkte të kalojnë në mbështetje për sportin. Për akademi jemi okej që kanë të bëjnë me sportin por tek profesionistët janë të ndara gjërat. Këto histori me modelet këtej atje janë keq. I kemi parë dhe e dimë shumë mirë se si janë bërë. Sa vjet ka shtet shqiptar mblidhini bashkë dhe për futbollin nuk është bërë sa është bërë në këto vite. Ne do bëjmë futbollin dhe ka limit. E fundit është se habitem se si nuk e kanë mësuar se gjuha e forcës dhe e bojkotit apo e shantazhit nuk funksionon nuk e kuptoj dot se pse u duhet bojkoti. Ndoshta e kanë edhe më rehat u japin futbollistëve një minimum dhe bëjnë luftë. Por kjo nuk funksionon duan të bojkotojnë le ta bëjnë. Ata duhet të bashkëpunojnë dhe ca të marrin e kanë Ok. Nuk kemi detyrime ndaj tyre. Kemi detyrime për fëmijët. Ja të ngrihen të gjitha sportet. Futbolli është industri. Nëse e duan feudalizëm me ngastra dhe nga ana tjetër fshihen lekë këtë mund ta bëjnë . Nuk shohë arsye ju që jeni këtu, pse duhet që ata të kenë 10 vjet pa taksa. Ca bëjnë më shumë se ju ?”./TCH

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara