5 viktima dhe rreth 995 raste të reja me COVID-19

17:52 | 14 Shtator 2021

Pesë persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri si pasojë e COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 995 infektime të reja me virusin.

Rastet e reja kanë rezultuar nga 5,613 testime të kryera.

Shifra e të shëruarve është thuajse në të njëjtin nivel të infektimet e reja, pasi gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 1010 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 143,279 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në vendin tonë janë 12,599 pacientë të aktivë me COVID-19. 195 pacientë po marrin trajtim në spitalet COVID, nga të cilët 13 ndodhen në gjendje më të rënduar.

Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë. Qytetarët mbi 18 vjeç mund të vaksinohen gjatë muajit shtator në qendrat e vaksinimit anti-COVID.

Statistika (14 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 995

Të shëruar në 24 orë 1010

Të shtruar në spitale 195

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 5,613

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5308

Shkodër 1423

Durrës 1087

Fier 1056

Vlorë 847

Lezhë 727

Elbasan 629

Berat 478

Korçë 315

Kukës 274

Gjirokastër 251

Dibër 204

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara