Google ADS

Rita Ora dëshiron t’ua rikujtoj njerëzve se erdhi në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate

14:46 | 17 Prill 2023

Rita Ora ka shpjeguar pse dëshiron t’i kujtojë publikut se ka qenë refugjate para se të bëhej një yll botëror.

Interpretuesja 32-vjeçare u largua nga vendi i saj i lindjes, Kosova, në fillim të viteve ’90 përpara se të kërkonte strehim në Mbretërinë e Bashkuar.

Pas 10 vitesh në industrinë e muzikës, ajo mendoi se ishte e rëndësishme të përhapte histori pozitive për refugjatët dhe t’ua kujtonte të gjithëve se nga vinte, shkruan Metro.co.uk.

Ajo foli për të kaluarën e saj në një intervistë të re me Big Issue dhe rrëfeu udhëtimin për në Mbretërinë e Bashkuar.

“Në këtë pikë të karrierës sime – unë kam qenë në lojë për më shumë se 10 vjet tani – ndjeva se ishte e rëndësishme t’i kujtoja publikut, si dhe vetes, udhëtimin tim”.

Rita vazhdoi duke thënë se donte të nënvizonte ‘perceptimin e njerëzve për një vajzë si unë që vjen nga një vend i botës së tretë si Kosova, dhe po, të qenit refugjat dhe të vinte në Mbretërinë e Bashkuar e t’i realizonte ëndrrat’.

Krijuesja e hitit “Let You Love Me” foli për mundësitë e saj dhe vuri në dukje rëndësinë e ruajtjes së gjithçkaje që i është dhënë deri më tani.

“Nëse nuk do të kisha mundësi të shkoja në Londër dhe prindërit e mi nuk do ta bënin atë ndryshim të guximshëm, nuk do të mund të ulem këtu dhe të flisja me [Norman Cook]”, u shpreh biondja.

Ajo vazhdoi: “Dhe në krye të kësaj, bëni muzikë. Unë them me vete çdo ditë, jam shumë me fat dhe kaq mirënjohëse”.

“E di që e meritoj sepse punoj shumë. Por ka shumë fëmijë si unë prej nga jam, për të cilët kjo nuk ndodh vërtet. Kështu që nuk e marr kurrë si të mirëqenë”.

Fjalët e saj erdhën përpara bashkëpunimit të ri me DJ dhe producentin Fatboy Slim Cook – “Praising You” – i cili do të jetë një përditësim i këngës klasike të yllit “Praise You”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RITA ORA (@ritaora)

“Por duhet të mbani mend se ka shumë njerëz që mund të dëgjoni ose që shikoni në televizion që janë emigrantë”, tha mes tjerash Ora. /telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale