Kanye West kalon edhe kufijtë e Elon Musk, pezullohet sërish nga Twitter

09:15 | 2 Dhjetor 2022

Pas një dite të mbushur me shpërthimet e tij më ofenduese deri më sot, duke përfshirë lëvdata për nazistët dhe Adolph Hitlerin, Kanye West më në fund ka gjetur kufirin e pronarit të ri të Twitter, Elon Musk .

Musk, i cili riktheu llogarinë e ndaluar të West në Twitter vetëm muajin e kaluar pasi mori kontrollin e kompanisë, të enjten mbrëma (1 nëntor) pezulloi llogarinë e reperit edhe një herë.

Elon po i përgjigjej një postimi në Twitter në të cilin West ndau një imazh të një svastika naziste brenda një Ylli të Davidit, një simbol fetar në judaizëm, duke treguar se do të ishte logoja për fushatën e tij presidenciale të propozuar për 2024.

Llogaria e West fillimisht u bllokua për 12 orë, dhe më vonë u pezullua. Është e paqartë nëse pezullimi është i përkohshëm apo i përhershëm.

“Më falni, por ju keni shkuar shumë larg. Kjo nuk është dashuri”, shkroi Musk në një mesazh me tekst për West duke cituar postimin në Twitter, sipas pamjeve që reperi postoi përpara se pezullimi të hynte në fuqi.

West, i cili ligjërisht ka ndryshuar emrin e tij në Ye, u përgjigj: “Kush të bëri gjykatës”.

“Unë u përpoqa maksimalisht”, shkroi Musk në një postim pasi Twitter fshiu postimin ofendues të West dhe bllokoi përkohësisht llogarinë e tij.

“Përkundër kësaj, ai përsëri ka shkelur rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës. Llogaria do të pezullohet”, tha ai.

Llogaria e West u zhduk më pas nga Twitter, duke u shfaqur me etiketën “Llogaria e pezulluar”.

Musk, i cili bleu Twitter për 44 miliardë dollarë muajin e kaluar, më parë e ka quajtur veten një ‘absolutist të fjalës së lirë’ dhe është zotuar të reduktojë moderimin në platformë në minimum.

Pas marrjes së pushtetit, Musk riktheu me shpejtësi llogarinë e West, e cila ishte ndaluar për kërcënimet dhe fyerjet antisemite të reperit, duke përfshirë betimin e tij për të bërë ‘vdekje 3 mbi popullin hebre’.

Por pavarësisht idealeve të tij të fjalës së lirë, Musk ka kufijtë e tij dhe javën e kaluar u zotua të mbajë një ndalim në Twitter për teoricienin konspirativ Alex Jones dhe faqen e tij të internetit Infowars. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale