Të trishtuar në pranverë?! Ndjenja se keni alergji është e vërtetë, thonë shkencëtarët

21:12 | 23 Mars 2018

Gjithmonë në pranverë, qindra njerëz i drejtohet mediave sociale ku kërkojnë të marrin informata më shumë për çlodhjen e syve, kruarjen, teshtimën dhe kollitjen e pakontrollueshme.

Alergjitë sezonale prekin rreth 36 milionë amerikanë, dhe shumë mjekë kanë konstatuar se kjo gjendje ndikon edhe në gjendjen shpirtërore, transmeton portali arbresh.info

Te disa njerëz, bezdisjet e tilla janë më serioze.

Hulumtimet kanë treguar se rreth 50 përqind e njerëzve që vuajnë nga këto pasoja ka gjasa të kalojnë në gjendje depresive.

Dr. Paul Marshal nga Universiteti Mjekësor i Minneapolisit, ka theksuar se alergjia e pranverës i bën njerëzit të jenë më nostalgjik, letargjik dhe të lodhur.

“Është e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë se alergjia e pranverës ndikon edhe në gjendjen shpirtërore”, tha Marshall.

Ai ka theksuar se jo të gjithë njerëzit që vuajnë nga alergjitë janë depresivë, por ka shtuar se alergjia ka gjasa të rrisë nivelin e depresionit te njerëzit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara