Sipas nutricistëve, ky fryt mbron zemrën

19:01 | 14 Shtator 2017

Ky është një lajm i mirë për të gjithë ata që e duan mangon.

Studimet kanë treguar se ky fryt i shijshëm mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Një artikull i publikuar në “Nutrition and You” raporton se mango është një burim i hatashëm për vitaminat C, E dhe B6.

Konsumimi i ushqimeve të pasura me vitamina C zhvillojnë rezistencën kundër infeksioneve, duke parandaluar efektin e radikaleve të lira. Vitamina B-6 kërkohet për prodhimin e hormoneve “GABA”, që ndikojnë në tru. Po ashtu, kontrollojnë nivelin e homocisteinës në gjak

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara