Shkencëtarët e zbulojnë gjenin që dërgon drejt konsumit të alkoolit dhe sheqerit

01:04 | 13 Prill 2018

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjen që lidhen me rritjen e konsumin e sheqerit dhe të alkoolit.

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Exeter kanë studiuar një formë alternative të gjenit FGF21 dhe ndikim e saj në trupin e njeriut, transmeton portali arbresh.info

Për të zhvilluar punën, studiuesit analizuan historinë mjekësore të më shumë se 450,000 njerëzve nga baza e të dhënave e Biobank të Britanisë dhe studiuan gjithashtu mostrat e gjakut të tyre, urinës dhe pështymës.

Ekipi analizoi lidhjen mes dietës, përbërjes së trupit, presionit të gjakut të pjesëmarrësve dhe disa aleleve të gjenit FGF21.

Analizat kanë gjetur se 20 përqind e europianëve kanë qasje në konsum të lartë të sheqerit dhe alkoolt, si dhe kanë nivel të ulët të yndyrës në trup.

Përveç kësaj, ky version i gjenit u shoqërua me presionin e lartë të gjakut dhe një rrezik në rritje të diabetit të tipit 2.

Shkencëtarët kanë hulumtuar gjenin për vite, duke shqyrtuar lidhjet e saj të mundshme me obezitetin. Qëllimi i tij është të përcaktojë se si rritja e niveleve të hormonit të prodhuar nga gjeni mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të obezitetit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara