Pse nuk është mirë të depiloheni në zonën intime?

19:53 | 2 Gusht 2018

Sezoni i bikinive u bë kohë që ka hyrë ndjeshëm dhe problemi i ditëve tona tani është depilimi në zonat intime.

Pavarësisht se një pjesë e mirë e grave zgjedhin të qëndrojnë natyrale, shumica zgjedhin ‘të shpëtojnë’ nga qimet pubike.

Mënyrat dhe teknikat janë nga më të ndryshmet, por pasojat janë të paevitueshme. Por pse nuk është mirë të depilohemi në zonat intime?

Gjinekologët tregojnë se qimet në zonën intime janë më shumë të domosdoshme për higjienën femërore dhe e mira është të mos hiqen plotësisht.

Qimet pubike janë një barrierë natyrale që e mban atë zonë të pastër, e mbron nga viruset dhe bakteret dhe mbron lëkurën delikate të vulvës.

Përveç kësaj duket se qimet në zonën intime minimizojnë gjithashtu shanset për infeksione.

Depilimi i tyre përmes dyllit apo duke përdorur briskun irriton zonën dhe traumatizon gjithë sipërfaqen delikate, për të mos përmendur pasojat e vogla si skuqje, qimet e brendshme apo incidente të tjera.

 

Burimi: The Independent

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara