Pse është e rëndësishme të shkoni në shtrat para mesnatës?

10:42 | 28 Shtator 2021

Shpesh diskutohet se sa e rëndësishme është të biesh në gjumë para mesnatës dhe se si trupi ynë mund ta dijë kur është mesnatë.

Sipas shumë studimeve, besohet se një ndryshim në cilësinë e gjumit ndikon në produktivitet dhe në shëndetin e përgjithshëm, transmeton portal arbresh.info

u mund të keni dëgjuar frazën “një orë gjumë para mesnatës vlen dy pas”, dhe kjo sepse ne kemi një orë të brendshme biologjike ose ritëm cirkadian që dërgon sinjale në trurin tonë se është koha për të fjetur kur dielli perëndon.

Duke shkuar përtej ritmit tonë qarkullues ose duke e prishur atë, ne mund të hedhim poshtë orën tonë të brendshme biologjike dhe kështu të ndikojmë negativisht në shëndetin tonë fizik dhe mendor.

Ritmi ynë qarkullues ndihmon trurin tonë të gjurmojë kur duhet të jemi zgjuar dhe kur duhet të flemë.

“Ritmi cirkadian përdor dritën e diellit që hyn në sytë tanë për të na mbajtur në një orar 24-orësh. Drita që hyn në sytë tanë e bën trurin të shtypë melatoninën, një nga hormonet kryesore që rregullon gjumin”, shpjegon specialistja e gjumit dhe neuroshkencëtarja Dr. Chelsea Rohrscheib.

Melatonina është një hormon që dërgon një sinjal në trupin tuaj për të fjetur. Ndërsa errësohet në mbrëmje dhe më pak informacione të lehta hyjnë në sytë tanë, prodhimi ynë i melatoninës rritet derisa të arrijë një prag të caktuar, kur truri i sinjalizon trurit se është koha për të fjetur.

Në përgjithësi, ky sinjal melatonin ndodh shumë para mesnatës. Sa më gjatë të qëndrojmë zgjuar pas kësaj pike, aq më shumë tundim ciklin tonë natyror të gjumit.

Sipas ekspertëve, gjumi pas mesnatës mund të dërgojë në lodhje kronike, madje mund të shkaktojë edhe problemet me tiroide.

Gjumi pas mesnatës mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore dhe në shëndetin fizik. Kjo është arsyeja pse të shkuarit në shtrat para mesnatës është një qëllim i shëndetshëm për të cilin duhet të përpiqemi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara