Google ADS

Pirja e alkoolit mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar dhe t’ju lë më të prekshëm ndaj viruseve

07:59 | 19 Mars 2020

Në kohë të pasigurt si këto, mund të jetë joshëse për të arritur një shishe.

Të gjithë jemi në ankth, të gjithë jemi të mbërthyer brenda, festat janë anuluar, ndoshta është koha të shikoni kabinetin tuaj të pijeve ndërsa tmerri lëvizë në afatin kohor për lajmet e fundit, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Çuditërisht, kjo nuk është një ide e shkëlqyer. Jo vetëm që përdorimi i alkoolit si një antidot i ankthit është vërtet i keq për shëndetin tuaj mendor, ekspertët gjithashtu thonë që pirja e tepërt mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar.

E cila është saktësisht e kundërta e asaj që duam në mes të një pandemie globale të paparë. Ndërsa të gjithë po mundohemi të mbajmë të shëndetshme duke larë duart, duke ngrënë mirë dhe duke qëndruar aktiv, me siguri ja vlen të kalojmë lehtë në salcë.

Alkooli mund të ndikojë në pengesën e zorrëve duke lejuar më shumë baktere të kalojnë në gjak, kjo, nga ana tjetër, shkakton një varfërim të tre llojeve më të rëndësishme të qelizave në sistemin tuaj imunitar, makrofagët, qelizat T dhe C.

Makrofagjet janë trupi juaj linja e parë e mbrojtjes kundër sëmundjeve. Ata shkatërrojnë çdo gjë që nuk mendohet të jetë atje dhe e bëjnë trupin tuaj të vetëdijshëm nëse patogjenët janë të pranishëm.

Qelizat T janë antitrupa ndaj sëmundjeve specifike. Qelizat tuaja T tashmë e dinë se si të vrasin ato lloje specifike të viruseve. Kur këto qeliza shtypen, sistemi juaj imunitar është më pak efikas në identifikimin dhe shkatërrimin e patogjenëve.

Varësia e alkoolit dhe pirja e rregullt e rëndë është padyshim me të vërtetë e keqe për trupin tuaj në shumë mënyra, por edhe seancat e rastit të pirjes së tepërt mund të rrëzojnë përkohësisht sistemin tuaj imunitar.

Edhe një ndikim i përkohshëm në sistemin tuaj imunitar mund të jetë i rrezikshëm në një kohë kur ne të gjithë jemi duke u përpjekur të jemi shumë të kujdesshëm për të shmangur mikrobet.

 

Shpërndaje në rrjete sociale