Google ADS

Një gotë plot shëndet: 5 arsye pse duhet të pimë lëngun e lakrës

10:33 | 26 Prill 2020

Edhe pse lakra në vetvetëvë është një ushqim shumë i shëndetshëm, procesi i acidifikimit e bën atë një aleat edhe më të fortë në mbrojtjen e trupit tonë nga problem të shumta shëndetësore.

Gjatë acidifikimit ky ushqim lëshon lëng dhe ky lëng ka një mori vlerash shëndetësore, transmeton portal arbresh.info

Ky lëng quhet shëllirë dhe disa njerëz i kanë njohur edhe më parë përfitimet shëndetësore që sjell kjo pije.

Forcon imunitetin

Lëngu i lakrës rekomandohet në ditët e ftohta. Mëqe dimri dhe vjeshta sjellin viruse që shkaktojnë problem shëndetësore, shëllira është plot me vitamina që forcon imunitetin tonë. Vitamina C, Vitamina B, kalciumi, magnezi, hekuri dhe zinku janë vetëm një pjesë e pasurisë që qëndron në këtë lëng.

Përmison tretjen

Nëse keni problem me kapsllëk, ky lëng është ideali për ju. Bakteret e mira që ndërtohen në shëllirë gjatë fermentimit sjellin ekuilibër në florën e zorrëve dhe e mbajnë atë të shëndetshëm.

Humbje e peshës

Lëngu i lakrës ka pak kalori dhe në të njejtën kohë përmban shumë fibra dhe vitamina. Vepron si një probiotik, duke e bërë atë një shtytës ideal për humbjen e peshës.

Largon dhimbjen e kokës

Nëse aksidentalisht keni pirë shumë alkool dhe zgjoheni me dhimbje koke, atëherë lëngu i lakrës do të largojë të gjitha efektet anësore që sjell shëllira. Me pak fjalë do të ndihmojë në hidratimin e trupit.

Forcon eshtrat

Vitamina K2 që ndodhet në këtë pije është shumë e rëndesishme për forcimin e kockave. Ajo aktivizon proteinat që ndihmojnë në thithjen e kalciumit, mineralit kryesor që ushqesh kockat. Vitamina K2 gjendet në lëngun e lakrës dhe në lakër turshi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale