Natyral dhe efektiv: Ky është ilaçi më i mirë për variçet

09:56 | 18 Maj 2021

Vetëm disa njerëz e dinë që gjethet e dafinës, përveçse përdoren në kuzhinë, mund të jenë edhe shumë të dobishme për shëndetin tonë.

Gjethet përdoren për të përgatitur një vaj shërues të shkëlqyeshëm që ka shumë veti të dobishme për shëndetin tonë dhe ju mund ta përgatisni atë në shtëpi, transmeton portali arbresh.info

Cilat janë vlerat e gjethes së dafinës në shëndet:

Qetëson sistemin nervor
Forcon imunitetin
Redukton procesin e djersitjes
Përmison aktivitetin mendor.

Gjethet e dafinës janë shumë të dobishme për nyjet, prandaj edhe ndihmojnë shumë në rastin e variçeeve.

Përgatitja e vajit:

30 gr gjethe dafinë
250 ml vaj ulliri

Prisni gjethet e dafinës dhe vendosni në vaj ulliri. Vendoseni përzierjen në një shishe qelqi, mbylleni dhe vendoseni në një vend të errët për dy javë. Shkundni herë pas here. Pas 14 ditësh, kullojeni lëngun përmes garzave dhe vendoseni në një enë tjetër.

Para aplikimit, ngroheni dhe aplikojeni në zona të dhimbshme dhe bëni masazh./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale