Mjekët zbulojnë simptomën e parë të diabetit

09:46 | 17 Mars 2022

Diabeti i tipit 2 është një gjendje kronike në të cilën pankreasi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulin.

Edhe pse ky proces mund të duket i padëmshëm, të gjitha funksionet e trupit ndërpriten me kalimin e kohës. Sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë seriozisht zemrën, sytë dhe veshkat, transmeton portal arbresh.info

Hapi kryesor në këtë rast është zbulimi i hershëm i problemit. Simptoma më e hershme, thonë mjekët, është turbullimi i shikimit, i cili çdo ditë e më shumë po bëhet më serioz.

Sipas mjekëve, turbullimi i shikimit është simptoma e parë që tregon se jeni prekur nga diabeti.

Kjo gjendje njihet edhe si retinopatia diabetike – rezultat i problemeve me enët e gjakut rreth retinës.

Në shumicën e pacientëve, ky problem zhvillohet gradualisht.

Lëngu i tepërt fillon të grumbullohet në sy, duke krijuar turbullira dhe duke zvogëluar fokusin. Nëse kjo gjendje vazhdon për disa ditë, është koha për të vizituar një mjek.

Ekspertët mjekësore theksojnë se turbullimi i shikimit mund të jetë shenjë paralajmëruese dhe për sëmundje tjera, si tharja e syve, shikimi i dobët ose infeksionet.

Në çdo rast, mjekët rekomandojnë kontrollin dhe monitorimin e rregullt të të gjitha sinjaleve që na dërgon trupi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale