Mjalti më i mirë sesa ilaçet konvencionale për kollën dhe dhimbjet e fytit

11:04 | 19 Gusht 2020

Mjalti është më i mirë në trajtimin e dhimbjeve të fytit, hundët e bllokuara, kollën dhe kongjestionin sesa ilaçet konvencionale, përfshirë antibiotikët, sipas një studimi të ri.

Mjalti është përdorur në kurat tradicionale për mijëra vjet dhe është treguar se ka veti antimikrobike, njofton Klan Kosova.

Mund të ndihmojë gjithashtu në shërimin e plagëve sepse viskoziteti i tij i lartë ndihmon në sigurimin e një pengese mbrojtëse për të parandaluar infeksionin.

Dhe është i lirë, i disponueshëm dhe nuk ka asnjë efekt anësor.

Sidoqoftë, efektiviteti i tij në trajtimin e infeksioneve të traktit të sipërm respirator (URTI) nuk është vlerësuar shkencërisht deri më tani.

Shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit shikuan bazat e të dhënave hulumtuese për studime përkatëse që krahasojnë mjaltin, dhe përgatitjet që përdorin mjaltin si përbërës, me një kujdes standard mjekësor – kryesisht antihistaminikët, ekspektentët, lehtësuesit e kollës dhe qetësuesit.

Ata gjetën 14 dëshmi të përshtatshme klinike, duke përfshirë 1,761 pjesëmarrës të moshave të ndryshme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara