Mësoni se si të qëndroni të shëndetshëm këtë pranverë

22:43 | 3 Prill 2018

Pas rënies së aktiviteve sportive dhe pas dietave të vitit të ri, me ardhjen e pranverës të gjithë përpiqemi që të kthehemi në fokus.

Nëse dëshironi të humbisni disa kile para verës, ndryshimi i mënyrës së jetësës nuk është aspak e vështirë, veçanërisht nëse e bëni këtë në pranverën ku rritet rritja e zgjedhjes së frutave dhe perimeve.

Konsumimi i fturave dhe perimeve të stinës është mënyra më e mirë për të siguruar vlerat ushqyese, transmeton portali arbresh.info

Në mëngjës duhet të konsumi gjëra me më pak yndyrë, ndërsa preferohen mëngjeset vegjetriane.

Një tjetër mënyrë për të edukuar stomakun tuaj, pa vështirësi, është që të hani shpesh e nga pak dhe rol të rëndësishëm luan edhe rregullimi i frigoriferit.

Një tjetër mënyrë është koha pesë minuta. Nëse ndjeheni që keni uri, atëherë duhet të prisni 5 minuta dhe të konsumoni ndonjë gjë.

Përkundër këshillave të theksuara, ideja nuk është të bëhesh vegjetarian, por të hash më shumë fruta dhe perime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara