Google ADS

Mënyrat natyrale për të lehtësuar dhe kuruar ulcerën e stomakut

01:55 | 10 Prill 2020
Trina Galanxhi

Ulcera shfaqet në shtresën e brendshme të stomakut.

Ajo ndodh kur acidi i stomakut irriton shtresën e lartpërmendur.

Shkaktarët e ulcerës janë infeksioni bakterial por edhe përdorimi afatgjatë i medikamenteve si ibuprofeni apo aspirina.

Ushqimet pikante nuk shkaktojnë ulcerë por e përkeqësojnë, atë sepse rrisin prodhimin e acidit.

Mënyrat për të larguar dhimbjen e ulcerës në stomak.

Probiotikët

Probiotikët janë organizma të gjallë që rikthejnë ekuilibrat e baktereve në aparatin tretës.

Ato ulin nivelin e baktereve të këqija që shkaktojnë ulcerë, përshpejtojnë shërimin dhe përmirësojnë disa prej simptomave.

Probiotikët gjenden tek kosi, ushqimet e fermentuara dhe suplementët.

Xhenxhefili

Xhenxhefili përdoret gjerësisht kundër problemeve me tretjen siç është konstipacioni, fryrjet, gastriti etj.

Sipas disa studimeve, konsumi i xhenxhefilit ndihmon në kurimin e ulcerës gastrite dhe asaj të shkaktuar nga medikamentet.

Frutat shumëngjyrëshe

Frutat plot ngjyra përmbajnë flavonoidë të cilët ndihmojnë kundër ulcerës në stomak por edhe problemeve të tjera me tretjen.

Flavonoidët gjenden tek mollët, boronicat, qershitë, agrumet dhe arrorët.

Mjalti

Mjalti lufton mikrobet dhe bakteret, ndaj është i dobishëm kundër ulcerës në stomak.

Njerëzit e përdorin mjaltin për të përshpejtuar shërimin e lëndimeve në lëkurë, të djegurave dhe plagëve.

Hudhra

Hudhra është efikase kundër ulcerës.

Ajo e parandalon zhvillimin e saj dhe përshpejton shërimin.

Sipas disa studimeve, ngrënia e dy thelpinjve hudhër gjatë dy vakteve në ditë shkatërron bakteret përgjegjëse për ulcerën.

Hudhrën mund ta përzieni me mjaltë për më shumë shije dhe vlera.

Kamomili

Çaji i kamomilit përdoret kundër ankthit, kontraktimeve të zorrëve dhe inflamacionit.

Disa studime të cilave u referohet AgroWeb.org, thonë se ekstraktet e kamomilit pengojnë zhvillimin e ulcerës dhe përshpejtojnë shërimin.

Shpërndaje në rrjete sociale