Ky ilaç popullor me dy përbërës është shpëtim për mushkëritë

14:22 | 3 Dhjetor 2020

Menta është bima medicinale më e famshme për shkak të aromës së saj, por ajo që në lashtësi është përdorur edhe për të trajtuar organet e frymarrjes dhe ato të tretjes.

Nenexhiku i butë, i cili gjithashtu kultivohet si një bimë në vazo, ka një erë intensive të mentolit dhe shpesh përdoret në gatim si një bimë erëzash për gatimet e gatuara, transmeton portal arbresh.info

Në kombinim me mjaltin, kjo bimë përfaqëson një mbrojtje të jashtëzakonshme të mushkërive kundër viruseve dhe bakterieve.

Ja si forcohet sistemi imunitar dhe ulet kolesteroli

Kjo përzierje gjithashtu forcon sistemin imunitar.

Përbërësit:
10 lugë gjelle mjaltë
½ kg mjaltë bio

Përgatitja dhe konsumimi:

Vendosni gjethet e nenexhikut në një kavanoz të thatë qelqi, hidhni mbi të mjaltë, përzieni me një lugë druri, pastaj mbyllni kavanozin mirë dhe lëreni të qëndrojë për një muaj. Pas një muaji, ilaqi është gati për përdorim (nuk duhet të hiqni gjethet e mentës!). Konsumoni një lugë gjelle të këtij ilaqi çdo mëngjes para bukës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara