Këto zakone ju bëjnë të shtoni peshë

15:44 | 2 Prill 2021

Ngrënia shtesë gjatë punës ose derisa shikoni një film nuk do të ndikojnë në peshën tuaj tepër, por nëse kjo ndodh shpesh, ju mund të fitoni kile shtesë.

Këto janë zakonet që ju bëjnë të shtoni peshë:

Ju flini shumë pak ose shumë
Hulumtimet kanë treguar se një ritëm i shëndetshëm i gjumit është thelbësor në pasqyrimin e një figure të hollë. Studiuesit zbuluan se njerëzit që fjetën pesë orë ose më pak shtuan 2.5 herë më shumë peshë sesa njerëzit që fjetën shtatë ose tetë orë. Në mënyrë të ngjashme, për njerëzit që flenë shumë, ata që fjetën më shumë se tetë orë shtuan peshë pothuajse po aq sa ata që fjetën më pak se pesë orë. Ekspertët këshillojnë të flini midis gjashtë dhe tetë orë.

Ju anashkaloni vaktet
Ndërsa disa besojnë se do të humbin peshë nëse anashkalojnë vaktet, kjo nuk është e vërtetë. Kapërcimi i vakteve në fakt rrit gjasat për të fituar kilogramë të tepërt, veçanërisht nëse anashkaloni mëngjesin. Revista Amerikane e Epidemiologjisë publikoi një studim ku thuhej se njerëzit që anashkalojnë mëngjesin kanë 4.5 herë më shumë gjasa të jenë mbipeshe. Një studim tjetër tregoi që metabolizmi funksionon më ngadalë nëse anashkaloni vaktet, gjë që rrit urinë. Kjo shkakton ngrënie të tepërt gjatë vaktit tjetër. Ju mund ta përgatisni mëngjesin një natë më parë. Mund të hani bollgur, vezë të ziera të pasura me fibra. Ky lloj mëngjesi është i pasur me fibra dhe proteina, përgatitet shpejt dhe është ushqyes.

Ju pini alkool rregullisht
Një raport i botuar në Journal of Academy of Nutrition and Dietetics zbuloi se njerëzit që pinë alkool rregullisht konsumojnë rreth 384 kalori shtesë në ditë. Një nga arsyet është se nën ndikimin e alkoolit, ushqimi ka një erë më të theksuar dhe na tërheq më shumë.

Hani shumë shpejt
Duhen rreth 20 minuta që stomaku juaj t’i sinjalizojë trurit se është i mbushur plot. Një studim i botuar në revistën Appetite zbuloi se njerëzit që hanë më ngadalë konsumojnë rreth 66 kalori më pak për vakt sesa ata që hanë shpejt. Ndërsa 66 kalori nuk ju duken shumë, shikoni sa vakt hani në ditë dhe sa kilogramë në vit. Ekspertët këshillojnë që vaktin tuaj ta filloni me dy gota ujë, të cilat janë një qetësues natyral i oreksit. Kur filloni të hani, vendosni pirunin midis ushqimit. Ky trik i thjeshtë mund t’ju ndihmojë të ngadalësoni ritmin, i cili do t’i jep trupit tuaj kohë shtesë për të tretur ushqimin.

Gjithmonë rrini ulur
Mesatarisht, ne qëndrojmë ulur 67 orë në javë, dhe vetëm shtatë orë nga 24 orë në ditë lëvizim. Për shkak të punës së shpeshtë në tryezë, ne djegim 100 kalori më pak në ditë sesa kemi bërë 50 vjet më parë, zbuloi një studim i vitit 2011, dhe që në fund të fundit do të thotë 10 kile shtesë në vit. Bëni një pushim të paktën dy minuta çdo orë, ju këshillon Eat This. Vetëm këto të dyja mund të bëjnë një ndryshim, sipas një studimi të botuar në Journal Clinical of the American Society of Nephrology. Nëse qëndroni vetëm tri orë në ditë, do të digjni më shumë se 30.000 kalori shtesë në vit, që është rreth 8 kg yndyrë. Përveç kësaj, shtimi i peshës mund të provohet nga konsumi i tepërt i patateve të skuqura, bukës së bardhë, shumë sheqer në kafe dhe ushqim të shpejtë.

Lajmet më të lexuara