Google ADS

Keni menstruacione të çrregullta? Këto ushqime i japin zgjidhje problemit

19:51 | 3 Gusht 2018
Arbresh.info

Cikli i çrregullt i menstruacioneve është një problem tepër i zakonshëm tek gratë. 

Zakonisht shkaktarët kryesorë janë ndryshimi me peshën, konsumi i ilaçeve të ndryshme dhe padyshim stili i jetesës.

Këtu janë një listë e ushqimeve që ju ndihmojnë së tepërmi të rregulloni kalendarin e mestruacioneve:

Borziloku, duke e konsumuar në formën e çajit.

Përgatitet duke zierë 6 lugë gjelle borzilok me 150 ml ujë.

Farat e kuminit të zi ( ka të njëjtën efekt si borziloku).

Këshillohet ti konsumoni në mëngjes në stomak bosh, në një gotë me ujë.

Xhenxhefili. Konsumohet edhe ky në formën e çajit duke e kombinuar me pak mjaltë.

Konsumojeni rregullisht cdo mëngjes, para se cikli të vijë.

Karota. Një tjetër ushqim që është i pasur me carotene, karrota mund të konsumohet thjesht ose në formën e lëngut deri 3 herë në ditë.

Shafrani i Indisë. Kombinoni një lugë shafran të Indisë në një gotë me ujë dhe konsumojeni atë dy herë në ditë për të nxitur ciklin.

 

Shpërndaje në rrjete sociale