Google ADS

Dhjetë rregullat për të pasur bark të sheshtë

12:15 | 28 Prill 2017
Arbresh Info

Ekzistojnë disa rregulla që duhet t’i ndiqni nëse dëshironi që të keni barkë të sheshtë. Ne po i’u sjellim disa prej tyre:

1.Pini sa më shumë ujë. Uji nuk shkakton fryrje, e kundërta është një mit i gabuar.

2.Zgjidhini me kujdes frutat dhe perimet dhe sasinë që konsumoni. Lulelakra, lakra dhe brokoli shkaktojnë fryrje nëse i konsumoni në sasi shumë të mëdha.

3.Reduktoni produktet e bulmetit.

4.I thoni “Jo” kruasanëve, biskotave dhe makaronave, pasi këto përmbajnë karbohidrate shumë të përpunuara, që do t’u shkaktojnë fryrje.

5.Kufizoni konsumin e erëzave, ato rrisin aciditetin e stomakut, shkaktojnë dhimbje dhe fryrje.

6.Hani më shumë drithëra.

7.Përtypeni shumë mirë ushqimin përpara se ta kapërceni.

8.Hani shpesh herë në sasi të vogla. Shmangni shqimet në porcione të mëdha.

9.Mos hani çamçakëzë.

10.Shmangni ëmbëlsirat pasi përmbajnë sheqerna artificialë, të dëmshme për shëndetin tuaj. Këto janë rregullat që duhet të ndiqni nëse dëshironi që barku juaj të duket I sheshtë dhe organizmi të funksionojë më së miri.

Shpërndaje në rrjete sociale