Google ADS

Cila është më e shëndetshme: Lulelakra apo brokoli?

09:01 | 23 Shkurt 2021
Trina Galanxhi

Është shumë e dobishme që të përfshini lulelakrën dhe brokolin në dietën tuaj të përditshme.

Të dyja janë të ulëta në kalori dhe të larta për nga sasia e vitaminave dhe mineraleve. Përmbajtja e fibrave dhe vitaminës C në këtë perime rrënjësore është më e lartë se në pjesën tjetër. Fibrat ndihmojnë në tretjen dhe largimin e toksinave nga trupi, dhe vitamina C është e mirë në luftimin e infeksioneve, forcimin e imunitetit, stimulimin e shërimit të plagës dhe duke kontribuar në shkëlqimin e lëkurës, transmeton portal arbresh.info

Një filxhan lulelakër e papërpunuar përmban 27 kalori, 5.5 gram karbohidrate, 2 gram fibra dhe 2 gram proteina. Një filxhan brokoli i papërpunuar ka 31 kalori, 6 gram karbohidrate, 2.5 gram fibra dhe 2.5 gram proteina. Brokoli përmban një dozë më të lartë të vitaminave C dhe K, ndërsa lulelakra ka një nivel më të lartë të vitaminave B5 dhe B6.

Lulelakra është e preferuara midis vegjetarianëve, si dhe njerëzve që janë në dietë keto. Numri i recetave për pjatat e përgatitura prej tij po rritet. Ndër të tjera, lulelakra ka zëvendësuar brumin e picave.

Antioksidantët në lulelakër ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave, ngadalësojnë plakjen dhe largojnë radikalet e lira nga trupi.

Brokoli përmban përbërjen sulforaphane, e cila zvogëlon inflamacionin, nivelet e sheqerit në gjak dhe është gjithashtu e mirë për shëndetin e syve. Në mënyrë të ngjashme, lulelakra gjithashtu përmban antioksidantë të fortë dhe të fuqishëm që kanë aftësinë për të pastruar dhe forcuar funksionin e qelizave.

Lulelakra dhe brookoli janë të dobishme sepse kanë përfitime të mëdha për shëndetin e zemrës.

Është treguar se njerëzit që hanë këto dy perime kanë një rrezik më të ulët të infeksioneve dhe ndërlikimeve në zemër.

Lulelakra dhe brokoli sigurojnë një ekuilibër të baktereve të mira në traktin tretës. Përmbajtja e lartë e fibrave gjithashtu zvogëlon problemet e tretjes dhe ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit dhe kontrollin e diabetit të tipit 2.

Se cila është më e shëndetshme, është shumë e vështirë të përcaktohet.

Për shembull, nëse keni në mendje të humbni peshë ose të hani një vakt me pak karbohidrate, nuk ka zgjedhje më të mirë se lulelakra. Sidoqoftë, nëse doni të përfshini më shumë vitamina dhe minerale të ndryshme në dietën tuaj, brokoli mund të lërë në hije lulelakrën./arbresh.info/