6 përfitimet shëndetësore të karkalecave

08:52 | 6 Mars 2021

Të skuqur, të zier, të pjekur apo të zier vetëm me avull, karkalecat llogariten si një ushqim shumë i dashur për shumë njerëz.

Megjithatë, ka shumë pyetje që lidhen me vlerat e tyre ushqimore, tramsmeton portal arbresh.info

Mësoni se cilat janë përfitimet shëndetësore të karkalecave.

Humbja e peshës

Kaloritë në karkaleca janë të ulëta ndërsa numri i proteinave dhe lëndëve ushqyese është i bollshëm. Konsumimi i ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese dhe me proteina të larta inkurajohet vazhdimisht për humbjen e peshës së bashku me mbajtjen e një mase të shëndetshme trupore.

Shëndeti i syve

Karkalecat janë shumë të velfshëm në ruajtjen e shëndetit të syve, duke përfshirë mbrojtjen e retinës nga dëmtimi oksidativ, veçanërisht nga ekspozimi i tepërt i rrezeve të diellit. Të dhënat e hershme sugjerojnë se astaksantina, së bashku me elementët e tjerë ushqyes, mund të përmirësojë problemet që prekin qendrën e syrit, transmeton portal arbresh.info

Forcimi i eshtrave

Karkalecat janë të pasur me vitaminë D. Konsumimi i tyre ndihmon në forcimin e eshtrave, zvogëlon rrezikun e frakturave dhe dëmtimeve tjera.

Ngritja e humorit

Karkalecat përmbajnë triptofan, i cili mendohet se shkakton hormonin ngritës të humorit të njohur si serotonin. Kombinimi i përmbajtjes së karkalecave omega-3 dhe vitaminës B12 mund të përmirësojë funksionin e trurit, duke e mbajtur atë të mprehtë dhe vigjilent, dhe duke parandaluar kundër sëmundjes Alzheimer.

Sëmundjet e zemrës

Megjithëse përmbajtja e lartë e kolesterolit ka provokuar shqetësim në lidhje me marrjen e karkalecave, hulumtimet tregojnë se me të vërtetë nuk ka dëm në konsumimin e tyre. Në fakt, karkalecat në të vërtetë mund të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, në sajë të përmbajtjes së acideve yndyrore omega-3, pasi provat kanë treguar që konsumi i karkalecave mund të zvogëlojë kolesterolin.

Shëndeti i grave

Karkalecat mund të jenë një artikull integral i ushqimit për të përfituar shëndetin e grave. Ato zvogëlojnë dhimbjet e nyjeve dhe stabilizojnë humorin gjatë menopauzës. Kontributi i acideve yndyrore omega-3 mund të lehtësojë simptomat e sindromës premenstruale, të njohur gjithashtu si PMS, duke përfshirë ndryshimet e humorit, gjinjtë e butë, dëshirat për ushqim, lodhjen, nervozizmin dhe depresionin./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara