Shalqiri jep të mira të shumta për shëndetin

09:26 | 10 Qershor 2019

Shalqiri sigurisht që është fruti i verës për përsosmëri. Por pak e dinë se përveç të qenit i mirë, ai gjithashtu përmban përfitime medicinale pasi është i pasur me një sasi të konsiderueshme të beta-karotenit, vitaminës B, vitaminës C dhe mineraleve esenciale si kalciumi, fosfor, magnez, kalium, jod dhe mangan.

Këto janë disa përfitime tij:

Për shembull, pastrimi i veshkave: duhet të hani shalqirin me stomak bosh për një ditë, pasi është dietik natyral dhe ju lejon të çlironi trupin nga lëngjet e tepërta.

Por ai gjithashtu mund të kurojë një infeksion të veshkave.

Kujdes, sepse edhe farat janë të dobishme. Për të trajtuar gurët në veshka ju duhet të bëni çajin tuaj me fara shalqiri, duke derdhur gjysmë litër ujë të vluar me një lugë gjelle fara shalqiri. Kur e pini të ftohtë, filtrojeni dhe pini 3 gota në ditë.

Së fundi, kini kujdes ndihmon për pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë. Ju duhet të pini 3 filxhanë lëng shalqiri në ditë, plus ujë, lëngje frutash dhe perime me përmbajtje të lartë të ujit./syri.net

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara