Studentët agresivë kroatë dhe serbë, rrënuan hotelin në Ohër të Maqedonisë së Veriut

15:08 | 16 Maj 2023

Studentët e Fakultetit të Kineziologjisë nga Zagrebi së bashku me kolegët e tyre nga Serbia, rrënuan një hotel në Ohër.

Javën e kaluar, gjatë qëndrimit në Maqedoninë e Veriut, studentët e Fakultetit të Kineziologjisë në Zagreb, së bashku me kolegët e tyre nga Serbia, shkatërruan një pjesë të hotelit në Ohër, i cili pas tyre ngjante si një gërmadhë, shkruan mediumi kroat dnevnik, raporton Arbresh.info.

Në rrjetet sociale filluan të qarkullojnë disa video ku shfaqeshin studentë duke kërcyer në mënyrë të pakontrolluar dhe duke u egërsuar. Në video shfaqen studentët në një tavolinë ku dëgjohet qartë zëri i përgjegjësit duke paralajmëruar se ndalohet skara në dhoma.

Pamjet e marra të nesërmen tregojnë mobiljet dhe dritaret e hotelit të thyera, vrima në mure dhe shishe me alkool të dehur të hedhura në çatinë e një ndërtese fqinje.

“Jemi shumë të befasuar, kemi grupe të mëdha studentësh që vijnë të shoqërohen këtu, nuk ka pasur asnjë problem më parë, ne e kuptojmë që këta janë të rinj, por duhet të ketë një masë, nuk i kanë vënë flakën dhomës. por ata e grisën inventarin”, tha menaxheri i hotelit për 24 orë dhe shtoi se studentët e Zagrebit ishin agresivët.

Sipas tij, sigurimi ka ndërhyrë, kështu që nuk ka pasur nevojë për policinë dhe hoteli ka vazhduar punën.

Përfaqësuesi i Unionit Studentor të Fakultetit të Kineziologjisë në Zagreb, Marin Stojçeviq, i mohon këto pretendime.

“Ai nuk është fare dyshemeja e Zagrebit, menaxheri na konfirmoi se për atë dhomë fajin e kishin instalimet dhe se nuk i ishte vënë zjarri qëllimisht. grupit që të mos ketë probleme”, tha ai në 24 orë.

Ai shpjegoi se në hotel kishte 12 fakultete dhe se për shkak se janë ndër më të mëdhenjtë, nuk është e drejtë të fajësohen vetëm ata. Ai thotë se nuk ka parë askënd nga FIK-u që të shkaktonte probleme, por përgjegjës për dëmin janë nxënësit nga Mostari sepse i ka parë personalisht duke hedhur vazo në korridor dhe duke shkaktuar dëme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme