Aleanca për Shqiptarët mbështet ndryshimet kushtetuese në Maqedoninë e Veriut

15:09 | 31 Mars 2022

Kreu i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela gjatë një konference të sotme për shtyp tha se Aleanca për Shqiptarët mbështet ndryshimet kushtetuese me çka do të hiqej 20 përqindëshi si përcaktues për shqiptarët në Kushtetutë.

Sela tha se shqiptarët nuk duhet të trajtohen me definicione ofenduese në kuadër të kushtetueses.

“Ndryshimet kushtetuese e para punës nuk duhet të varen nga regjistrimi i popullsisë. Qëndrimi i Aleancës për Shqiptarët është konsistent dhe i përhershëm i shprehur shumë herë publikisht edhe kur është hapur Kushtetuta. E dëshmuar edhe me amendamente në cilat segmente mendojmë se duhet ndryshuar Kushtetuta, dhe po, Kushtetuta duhet ndryshuar!”, theksoi mes tjerash Sela. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale