Prindërit në vendet nordike i vendosin fëmijët të flenë jashtë në temperature të ulta, për një arsye të shëndoshë

23:00 | 14 Janar 2022

Të shohësh një fëmijë që fle vetëm jashtë në një mot të ftohtë, nuk është rast për t’u shqetësuar në Danimarkë, Finlandë ose në ndonjë vend tjetër nordik.

Në këto vende, prindërit zakonisht i vendosin fëmijët e tyre të bëjnë një sy gjumë në të ftohtë, në mënyrë që ata të jenë të ekspozuar në ajër të pastër dhe të bëjnë gjumë më të mirë, transmeton portal arbresh.info

Interneti filloi të fliste për këtë temë në fillim të këtij muaji kur muzikantja daneze Amalie Bruun postoi një foto në Instagram të saj dhe djalit të saj 4 muajsh, Otto, duke eksploruar kopshtin e tyre. Otto ishte zgjuar në imazh, por Bruun tregoi se djali i saj “fle jashtë shumicën e kohës”.

Në janar, muaji më i ftohtë në Danimarkë, të “ngrin”.

Në Finlandë, ku kjo praktikë është gjithashtu e zakonshme, prindërit do t’i vendosin foshnjat e tyre për një sy gjumë jashtë kur temperatura ulet deri në -16 gradë.

Kjo ka ngjallur debat, megjithatë, sipas Katie Palmer, konsulente për gjumin, thekson se gjumi në të ftohtë bën që fëmijët të flenë më gjatë, të kenë cilësi më të mirë të gjumit dhe të thithin ajër të pastër.

Por praktika nuk është pa rreziqe. Një foshnjë mund të zhvillojë hipotermi ndërsa fle jashtë gjatë dimrit.

Në verë, ekziston rreziku për të marrë një djegie nga dielli dhe për të zhvilluar lodhje nga nxehtësia. Në çdo kohë të vitit ka shqetësime rreth rrëmbimeve dhe në zonat urbane, të ekspozuara ndaj ndotjes së ajrit.

Në vendet nordike, prindërit në përgjithësi marrin masat e duhura që fëmija i tyre të flejë jashtë. Për shumë prindër, lënia e fëmijëve në ambientet e jashtme, madje edhe kur ata janë në restaurant, është më e preferueshme sesa të dërgojnë fëmijën e tyre në një mjedis të zhurmshëm.

Në vendet nordike prindërit besojnë se nuk ka mot të keq, vetëm veshje të këqija, prandaj për mendim e tyre, përderisa fëmija është i veshur mirë, edhe qëndrimi jashtë në të ftohtë mund të përballohet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara