Presidenti i Francës vjen me një roman erotik për gruan e tij

01:29 | 14 Janar 2018

Tashmë dihet historia e pazakontë e presidentit aktual të Francës, Emanuel Macron, me bashkëshorten që ka në krah Brixhit.

Kur ishte ende një adoleshent dhe tashmë ishte i dashuruar me mësuesen shumë më të vjetër se ai vet dhe të martuar, e cila disa vjet më vonë u bë gruaja e tij dhe sot zonja e parë e Francës, Presidenti Emanuel Macron shkroi një roman erotik, për ditët e hershme të romancës së tyre.

Mediat franceze njoftojnë se kjo vepër pritet të dale në treg më 17 janar në Francë.

Një fqinj i atëhershëm i Brixhit ka punuar si një daktilograf gjatë ngjizjes së romanit. Shkrimtari i ri thuhet se i kërkoi asaj të shkruante dorëshkrimin e tij.

“Unë e njihja atë nga lagja dhe një ditë më kërkoi të shkruaja 300 faqe të një libri, që sapo kishte shkruar”, tha ajo për Closer Magazine.

“Ishte një roman i guximshëm, pak i guximshëm! Emrat natyrisht nuk ishin të njëjta, por unë mendoj se ai duhej të shprehte atë që ai ndjeu në atë kohë”, zbulon daktilografisja.

Në artikull, “Emanuel Macron shkroi” një roman pak të vogël, i cili boton ekstraktet ekskluzive të biografisë së zonjës së parë, i kërkon lexuesit të saj: “A keni pëlqyer Revolucionin, librin e tij programatik? Epo nuk është libri i vetëm i nënshkruar; Emanuel Makron. ”

Në atë kohë, Emanuel Makron sapo kishte takuar Brixhit. Së bashku, ata punonin në rishkrimin e shfaqjes, “Art of Comedy” nga Eduardo De Filippo.

Fqinjia, të cilës i është fshehur indentiteti, tha se nuk mbajti një kopje të dorëshkrimit. Ajo nuk mund ta dinte që Makron i ri do të bëhej përfundimisht presidenti më i ri i vendit.

Me sa duket, vetëm Presidenti dhe znj. Makron do të dinin nëse ekzistonte ende, por me siguri do të ishte një sukses më i madh letrar sesa biografia e ardhshme, duke pasur parasysh magjepsjen midis njerëzve, jo vetëm në Francë, me çiftet presidenciale që kanë një hendek të moshës prej 24 vjet. (Ai është 40 vjeç dhe ajo, 64 vjeç).

Por, Makron nuk është presidenti i parë francez i cili guxoi në letërsi erotike. Valeri Giscard d’Estaing botoi një roman në vitin 2009, sipas modelit të tij, për të ndjerën Diana, Princesha e Uellsit.

Duket, në fakt, se kabineti i Makronit numëron autorë të ndryshëm të zhanrit.

Në vitin 2011, kryeministri Édouard Philippe bashkë-shkroi në hije (Dans l’ombre), një triller erotik, ndërsa Marlene Schiappa përdori një pseudonim kur shkroi letërsi erotike. Ministri i Ekonomisë Bruno Le Maire shkroi Le Ministre (Ministri) që përmban një skenë të nxehtë midis ministrit dhe gruas së tij gjatë një udhëtimi në Venecia./konica.al/

Shpërndaje në rrjete sociale