Google ADS

Njerëzit që qajnë shpesh kanë një tipar të veçantë

19:44 | 12 Janar 2018

Sipas psikologëve, njerëzit që qajnë shpesh dhe shumë kanë një tipar unik në personalitetin e tyre.

Të qash nuk është shenjë e ndjeshmërisë dhe nuk është një arsye për të kërkuar falje, transmeton portali arbresh.info

Psikologët thonë se të qash është një gjë e shëndetshme që tregon forcë dhe elasticitet.

Sipas studimeve të kryera nga Shoqata e Psikologëve në Amerikë, të qash sjell lirim të stresit, trishtimit dhe ankthit.

Studimi thekson se lotët ndihmojnë të kanalizoni dhe flitroni mendimet, pasi akumulimi i stresit mund të shkaktojë dëme psikologjike për një afat të gjatë.

Ata shtojnë se gjatë procesit të qarjes lirohen tensionet negative të grumbulluara gjatë ditës, ngushëllimet dhe rimbushjet.

Përpos kësaj, studiuesit shtojnë se lotët emocionalë lirojnë hormone negative dhe përmsiojnë disponimin./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale