Një ushtrim i thjeshtë lehtëson dhimbjen e këmbëve pasi keni veshur taka

10:01 | 2 Shkurt 2021

Përveç pjesës së këmbëve, anatomia e pjesës së poshtme të trupi mund të shqetësohet nga këpucë të parehatshme.

Ekspertët thonë se stërvitja e këmbëve është një mjet diagnostifikimi për çrregullimet e ecjes, si një ushtrim rehabilitimi për dëmtimet e këmbëve të ulëta dhe çekuilibrin e muskujve, transmeton portali arbresh.info

Një ushtrim shumë i thjeshtë bën që këmbët tuaja të lehtësohen nga dhimbja pasi keni veshur taka dhe pasi keni ecur më shumë se duhet.

E tëra që duhet të bëni është të qëndroni me këmbët e mbështetura për muri. Ky ushtrim aktivizon muskujt.

Ortopedët shpjegojnë se njerëzit me muskuj të dobët duhet ta kryejnë këtë ushtrim sapo të ndjehen të lodhur.

Gratë që shpesh veshin takë të lartë miratojnë një mënyrë ecjeje në majë të gishtave, e cila dobëson muskujt e pjesës së poshtme të këmbës. Kjo mënyrë e të ecurit mund të shkaktojë edhe probleme me shpinën./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara