Një recetë me luleshtrydhe që mund ta gatuani me fëmijët

12:02 | 5 Maj 2022

Ekspertët gjithnjë e më shumë sugjerojnë se fëmijët duhet të marrin pjesë në proceset e gatimit, me arsyen se mësohen, por edhe mund të përjetojnë rritje të oreksit për ushqimet që i refuzojnë.

Nëse doni të gatuani një gjë me fëmijët, provoni këtë ëmbëlsirë me luleshtrydhe, transmeton portal arbresh.info

Përbërësit:

100 gram tërshërë

gjysmë gote me lëng luleshtrydhe

3 lugë mjaltë

300 gram kos grek

100 gram luleshtrydhe

2 lugë çaji ekstrakt vanilje

Përgatitja:

Pritini luleshtrydhet në kubikë dhe ndajini në gota. Përzieni tërshërën me 1 lugë gjelle mjaltë dhe lëng luleshtrydhe. Përziejini gjithçka mirë dhe shpërndajeni mbi fruta. I hedhim sipër kosin të gatshëm, të përzier me dy lugë mjaltë dhe ekstrakt vanilje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme