Nëse doni të dukeni të rinjë, ushtroni 5 herë në javë!

23:23 | 21 Maj 2018

Njerëzit duhet të ushtrojnë katër ose pesë herë në javë për të mbajtur zemrën, arteriet dhe madje edhe pamjen e tyre rinore, thonë shkencëtarët.

Çdo formë ushtrimi ngadalëson plakjen e zemrës, studiuesit gjetën, por ushtrimi i më pak se katër herë në javë siguron vetëm shëndetin e arterieve më të vogla, njofton Klan Kosova.

Ndërsa njerëzit rriten, arteriet e tyre – të cilat transportojnë gjak brenda dhe jashtë zemrës – tentojnë të ngurtësohen, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ushtrimi i rregullt mund të mbajë arteriet të zhdërvjellta dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut, e cila është e mirë për zemrën dhe mund të mbajë lëkurën e njerëzve duke kërkuar të rinj për më gjatë, si dhe përmirësimin e mirëqenies dhe rritjen e energjisë.

Hulumtuesit në Teksas sugjerojnë se sasi të ndryshme të stërvitjes gjatë jetës së një personi mund të përfitojnë pjesë të ndryshme të sistemit të qarkullimit të gjakut.

Për të mbajtur arteritë e mëdha të tyre të shëndetshme, njerëzit duhet të bëjnë të paktën dy orë stërvitje në javë – katër ose më shumë sesione 30-minutëshe.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara