Me këto 6 truke, kuzhina juaj do të ‘vizëllojë’

11:34 | 23 Dhjetor 2020

Kuzhina është pjesa e shtëpisë që gratë e kalojnë kohën më shumë.

Dëshira për të gatuar, e bën pak të rrëmujshme kuzhinën, megjithatë me 7 truke që portal arbresh.info sjell për ju, ju do t’ia dilni mbanë që të bëni kuzhinën tuaj të vizëllojë.

Marie Kondo, një grua e famshme japoneze, ka metodat e saj të pastrimit të kuzhinës që po bëjnë bujë në mbarë botë.

Ajo thotë se së pari duhet të lironi kuzhinën nga të gjitha pjatat, enët, tiganët, sherpat dhe tenxheret që nuk ju bëjnë të ndiheni të kënaqur. Pasi ta bëni këtë, është koha të ndryshoni disa zakone, në mënyrë që kuzhina juaj të jetë gjithmonë në gjendje të shkëlqyeshme.

Hiqni gjithçka nga sipërfaqja e punës së kuzhinës

Me siguri tani po pyesni se çfarë do të bëni me blenderin, tenxheren me sheqer dhe kafe dhe gjëra të tjera që e kanë mbushur atë hapësirë kaq bukur. Sidoqoftë, mos harroni se sa ju shqetësojnë sa herë që dëshironi të pastroni. Ju duhet të lëvizni të gjitha ato gjëra të vogla dhe t’i vendosni përsëri në vend. Edhe me këto gjëra dhe pajisje që përdorni çdo ditë, ka vend në sirtarë ose në rafte.

Fshini lavamanin, furrën dhe sipërfaqen e punës pas çdo përdorimi

Maria Kondo thotë se pastrimi i kuzhinës do të thotë të mos mbetet ujë dhe papastërtitë që mbeten pas gatimit dhe larjes së enëve. Kur asgjë nuk është në sipërfaqen e punës, në furrë ose në lavaman, nuk është e vështirë t’i fshish ato çdo ditë dhe të bësh kuzhinën tënde të shkëlqejë, transmeton portal arbresh.info

Sfungjeri dhe detergjenti të rrinë nën lavaman

Ky trik është shumë efektiv. Pas përdorimit, shtrydhni sfungjerin dhe vendoseni nën lavaman së bashku me mjetin pastrues dhe dorezat. Ju do ta bëni kuzhinën tuaj të duket shumë më e rregullt.

Vendoseni koshin e plehrave nën lavaman

Nëse vendosni koshin e plehrave poshtë lavamanit, ai do të jetë gjithmonë afër jush, por nuk do të shqetësojë pamjen e kuzhinës. Gjithashtu, përpiquni të hidhni mbeturinat më shpesh, në mënyrë që kuzhina juaj të mos marrë kurrë aroma të pakëndshme.

Mos prisni të lani dhe të fshini enët

Nëse keni larë enët tani, fshini dhe hiqni qafe ato. Ju duhet ti fshini ato, pasi uji që kullojnë bën vazhdimisht rrëmujë, por është gjithashtu i përshtatshëm për zhvillimin e baktereve të ndryshme. Do të ishte më mirë të lani enët pasi të hani, t’i thani dhe t’i vendosni në raftet, ku bëjnë pjesë, transmeton portal arbresh.info

Të paktën 30 për qind e frigoriferit tuaj duhet të jetë bosh

Ju nuk keni ditur se ku të ruani drekën e mbetur ose ushqimet që keni blerë sepse frigoriferi juaj është i plotë. Nëse i lini gjithmonë disa rafte bosh në të, kjo situatë nuk do të ndodhë më kurrë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara