Inati…sipas shenjës së horoskopit

01:17 | 30 Qershor 2018

Të kuptosh se çfarë inati ke, është një hap drejt zbulimit të vetes.

Nëse mëson se çfarë të nervozon mund të dish dhe të parandalosh reagimin. Hidhi një sy mënyrës se si zodiaku e shpjegon inatin tënd dhe gjërat që mund të ndihmojnë për tu qetësuar. ?

Dashi
Asgjë nuk duket se të acaron më shumë se mungesa e disiplinës, mosbesnikëria dhe mungesa e etiketës. Por Dashi e di gjithashtu se kur sfidohet mund ta humbë shumë kollaj kontrollin.

Ata prej jush që e kanë provuar inatin e Dashit e dinë se nëse nuk i qetëson njeri mund të bëhen shumë të dhunshëm. Por një gjë është e sigurtë, nëse kundërshtari qëndron i qetë dhe nuk i përgjigjet, Dashi qetësohet shpejt.

Ata janë gjithashtu të parët që kërkojnë falje, gjë që ta bën më kollaj ti falësh.

Demi
Përgjithësisht je i qetë dhe ke kontroll mbi emocionet e tua. Është e vështirë të parashikosh se çfarë të mërzit, kështu që kur e humbet kontrollin, njerëzit nuk dinë se si të reagojnë.

Inati yt është ai i një demi të nevrikosur dhe i pari që do të mundohet ta qetësojë, do të pësojë dhunën verbale. Përgjithësisht mërzitesh kur të tradhëtojnë ose kur të akuzojnë se ke bërë diçka gabim.
Ti gjithashtu urren të të kujtojnë gabime që ke bërë në të kaluarën. Ke potencialin për tu bërë tmerrëshisht hakmarrës nëse të çojnë në rrugë të gabuar.

Binjakët
Ti njihesh për sjelljen e qeshur dhe natyrën e qetë. Në fakt je një nga njerëzit më të mirë për tu patur pranë kur je në një skenë të keqe në ndonjë festë.

Ti mund të mbledhësh dhe të shikosh faktet në mënyrë shumë diplomatike. Por kur e humbet kontrollin, ti bërtet dhe nuk dëgjon asnjë.

Duhet patjetër ta thuash fjalën e fundit në një duel. Aftësia jote për të diskutuar në mënyrë agresive matet vetëm me sharmin tënd joshës.

Luani
Nëse ka njeri që ka kontroll ndaj emocioneve, je ti. Por për këtë arsye mund të të konsiderojnë të ftohtë dhe pa ndjenja. Njihesh gjithashtu për mungesë spontaniteti por ty stë intereson shumë për këto opinione.
Nuk të pëlqen të krijosh skena dhe nuk do të pranojë kurrë ftesa në festa ku dyshon se mund të ketë atmosferë të tensionuar. Por vetëm prezenca jote ju duket sfiduese disa njerëzve. Kur nervozohesh mund të përdorësh një gjuhë kritike, mund ta poshtërosh tjetrin dhe të shkaktosh një ndarje mes jush, përgjithmonë.

Virgjëresha
Shumica juaj jeni të butë dhe keni kontroll të plotë mbi emocionet tuaja por ata që inatosen mund të bëhen vërtet të dhunshëm.

Kur inatoseni, bërtisni dhe keni tendencën të thyeni gjërat që keni afër. Mund edhe të dëmtoni veten duke goditur tavolina ose mure. Mërzitesh shumë kur mendon se të tjerët të persekutojnë dhe nuk respektojnë mendimet e tua. Gjithashtu nuk harron kurrë dikë që të ka lënduar.

Peshorja

A ju ka thënë dikush se ju jeni më sharmantët në zodiak? Epo është e vërtetë, shumë pak mund tju kenë parë të acaruar dhe të inatosur.

Jeni shumë të kujdesshëm për imazhin tuaj dhe besoni se inati e prish fytyrën dhe personalitetin tuaj. Ju gjithashtu mendoni se jeni sipër gjërave si inati. Ju prisni përpara se të flisni. Dhe ata që ju rrinë afër e familja e dinë këtë. Keni një inat të padeshifrueshëm nga të gjitha shenjat e zodiakut dhe ajo që është më e çuditshmja është aftësia juaj për ta justifikuar.

Akrepi
Sigurisht që nuk e humbet toruan. Por projektet e tua për hakmarrje janë shumë më të frikshme se ato të njerzve të tjerë.

Të tjerët thonë se inatu ulet në hundën tënde dhe pret ti hidhet të parit që mundohet të tallet me ty. Je shumë selektiv në zgjedhjen e miqve dhe shumë pak tolerancë ndaj atyre që të stresojnë.

Gjuha jote nuk fal kur sulmon dhe bërtet kur acarohesh edhe pse ke inat të tërheqësh vëmendjen tek vetja.

Kur mërzitesh, acarohesh më shumë me veten për shkak se ke treguar dobësi, e fundit gjë që do një akrep është të mos ketë kontroll tek vetja.

Shigjetari
Je e ndjeshme dhe përgjithësisht nuk ke kontroll mbi ndjenjat e tua. Acarohesh kollaj dhe të tjerët frikësohen nga niveli i inatit tënd kur provokohesh.

Por kur je me nerva të lidhet gjuha dhe do të qetësohesh kur je duke pritur që tjetri të qetësohet. Më pas do të arsyetosh me kundërshtarin dhe do ta bindësh me mirësjellje se ai po gabohej. Kur mërzitesh me dikë mban inat.

Bricjapi
Shumë pak e besojnë se një njeri korrekt dhe praktik, si ti mund të jetë kaq i ndjeshëm dhe të kenë emocione kaq naïve. Por edhe pse nga brenda mund të jesh duke vluar ndonjëherë e fsheh këtë gjë në mënyrë shumë të suksesshme nga të tjerët. Je shumë i zoti ti fshehësh ndjenjat e tua por ndonjëherë të del dhe ty vetja nga kontrolli, është normale. Nën situate të ndryshme mund të bërtasësh por ndaj një situate dhe jo një njeriu të caktuar.

Ujori
Je fisnik dhe i dashur dhe nuk pëlqen të humbasësh kontrollin ndaj emocioneve. Është shumë e rrallë që ti të inatosesh. Je gjithashtu pacifiste në moment sherresh.

Është gjithnjë synimi yt të jesh korrekte nga ana sociale dhe të kesh një sjellje të mirë por nëse keqkuptohesh mund të shpërthesh edhe ti.

Do të bërtasësh dhe ulërasësh dhe do largohesh nga skena. Nuk harron kollaj një situatë dhe mund të mbash mëri për një kohë të gjatë.

Peshqit
E vetmja gjë që mund të thuhet për ëndërrimtarë si ju është se dukeni edhe më tërheqës kur nervozoheni. Jeni shumë të ndjeshëm ndaj ndjenjave të të tjerëve kështu që rrallë i lëndoni.

Por kur të tjerët ju lëndojnë ju, gjërat bëhen të egra. Do të ulërisni dhe përdorni fjalë të ashpra ndaj kujto. Imagjinata juaj është shumë në formë kur jeni të nervozuar dhe keni tendencën ti dramatizoni gjërat.

Kur inatoseni refuzoni të dëgjoni arsye dhe doni tju lënë vetëm. Por kur qetësoheni, kërkoni dhe falje dhe rrallë dikush mund tju mbajë inat.

Shpërndaje në rrjete sociale