Gatuani akullore si në ëmbëltoret më të mira

11:00 | 16 Maj 2020

Mundësitë për të gatuar akullore janë të shumta. Për akulloren me karamel, thjesht copëtoni karamelin në përzierje. Nëse jeni duke bërë akullore me banane, vendoseni së pari bananen në një blender. Me kokos, sigurohuni që pjesët të jenë të vogla …

Ideja e kësaj recete është që të gatuani akulloret në shtëpi, transmeton portal arbresh.info

Përbërësit:
1 filxhan krem për ëmbëlsira
½ lugë sheqer
½ ekstrat vanilje
pak kripë

Përbërësit sikurse karameli, bananet, apo frutat tjera, thjeshti ia shtoni kësaj mase sipas dëshirës.


(foto: Dreamstime)

Përgatitja:

Kremin e ëmbëlsirave, sheqerin, sheqer vanilijen dhe kripën i vendosni në një enë dhe i përzieni mirë. Përzieni mirë derisa kremi të trashet dhe he pothuajse të dyfishohet në madhësi, i cili duhet të zgjasë rreth pesë minuta. Do të dini që jeni bërë kur përzierja dyfishohet në vëllim dhe kur përzierja është ngurtësuar. Të gjithë masën e fituar e vendosni në frigorifer dhe lëreni të ngrihet për 3 deri në 4 orë. Ju bëftë mirë!/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara