Çfarë vërejnë së pari mysafirët kur vijnë në shtëpinë tuaj?

10:43 | 13 Tetor 2021

Kur njoftohemi se në shtëpi po na vinë mysafirë, ne zakonisht shkojmë ta rregullojmë shtëpinë si “të çmendur”, sepse duam që gjithçka të jetë në vendin e vet.

Ajo me të cilën ne jemi më të ngarkuar, është  ajo për të cilën me të vërtetë flasin mysafirët, u zbulua nga një hulumtim interesant, transmeton portal arbresh.info

Ekspertët analizuan të dhënat e marra duke përdorur teknologjinë që gjurmon sytë tanë për të parë se çfarë është ajo që tërheq vëmendjen e njerëzve më shumë në çdo dhomë.

Nëse kujdeseni për të bërë përshtypje mysafirëve me çdo detaj, mund të jeni të interesuar për atë që ata kanë zbuluar, pra në cilat zona duhet të përqendroheni dhe në cilat pjesë të apartamentit nuk duhet t’i kushtoni shumë vëmendje.

Si pjesë e hulumtimit, të anketuarve iu treguan fotografi të dhomave të ndryshme në shtëpi. Duke përdorur softuer special për përcjelljen e syve, u regjistrua numri i përgjithshëm i shikimeve të drejtuara drejt elementëve të ndryshëm të dhomës, të tilla si dysheme, dritare ose vepra arti.

Kuzhina

Hulumtimet kanë treguar se dyshemeja tërheq shumë vëmendje në kuzhinë. Vendin e dytë e zënë dollapet e kuzhinës, të ndjekura më pas nga tavolina e punës. Pra, nëse doni të kënaqni mysafirët tuaj me kuzhinën, pastrimi i dyshemesë është zgjedhja e duhur.

Dhoma e ndenjës

Në dhomës e ndenjës, dekoret e buta dhe pjesët kryesore të mobiljeve tërheqin më shumë vëmendje. Qilimat dhe jastëkët dekorativë tërhoqën shumë vëmendje. Dhe ndërsa jastëkët zunë vendin e tretë në numrin e shikimeve, duket se ata e mbajtën vëmendjen e të anketuarve më gjatë se elementët e tjerë në dhomën e ndenjes. Çuditërisht, TV nuk tërhoqi shumë vëmendje, as veprat e artit në mure. Ata i shikojnë ata më së shumti.

Banjo

Nëse ata qëndrojnë në shtëpinë tuaj më gjatë, ka shumë të ngjarë që mysafirët të shkojnë në tualet. Atje, të paktën sipas rezultateve të këtij hulumtimi, pasqyra do të tërheqë vëmendjen e tyre më të madhe. Vendin e dytë për sa i përket numrit të pamjeve e morën dollapët nën lavaman, dhe vendin e tretë e zuri vetë lavamani.

Dhoma e gjumit

Dhe së fundi, në rast se mysafirët qëndrojnë me ju për të fjetur, është mirë të dini se në dhomën e gjumit vëmendjen më të madhe e zuri krevati. Vetëm disa do t’i hedhin një sy komodinës, dhe pastaj dritareve dhe jastëkëve dekorativë, nëse i keni./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara