5 ndryshime të pakëndshme që ndodhin tek femrat pas moshës 50-vjeçare

00:26 | 10 Dhjetor 2021

Të gjithë ndryshojmë me moshën, por jo të gjitha ndryshimet janë të këndshme.

Sot do të flasim për ndryshimet e pakëndshme që u ndodhin femrave kur janë në të pesëdhjetat, transmeton portal arbresh.info

Ndryshimi i trurit

Së bashku me trupin tonë, edhe truri ynë plaket. Ndryshimet e lidhura me moshën që ndodhin në disa funksione të trurit, shumë fillojnë t’i vërejnë pas moshës 50 vjeçare. Por nëse puna juaj është kreative dhe bëni një mënyrë jetese të shëndetshme, ka më shumë gjasa të keni një kokë “të ndritur” në pleqëri.

Sipas shumë studimeve, dieta mesdhetare mund të ndalojë ndryshimet në tru që lidhen me moshën. Siç e dini, kjo dietë është e pasur me fruta, perime dhe yndyrna të shëndetshme. Prandaj, kushtojini vëmendje të veçantë kësaj.

Dëmtimi i dëgjimit

Rreth 40% e njerëzve mbi 50 vjeç kanë probleme të ndryshme dëgjimi. Këto probleme shëndetësore mund të shkaktohen nga gjenet, presioni i lartë i gjakut, sindroma metabolike. Pra, kontrolloni sërish dëgjimin me një specialist.

Kockat e brishta

Nëse dieta juaj është e ulët në kalcium dhe vitaminë D, atëherë kockat tuaja mund të humbasin forcën.

Ekspertët thonë se gratë me zakone të këqija mund të kenë probleme me dendësinë minerale të kockave që në moshën 35-vjeçare.

Pas moshës 50 vjeç, kockat janë më të brishta te femrat sesa te meshkujt. Dhe të gjitha për shkak të menopauzës, afsheve të nxehta, uljes së prodhimit të estrogjenit, transmeton portal arbresh.info

Është e rëndësishme të kuptoni se ushqimet e pasura me kalcium dhe vitamina nuk janë gjithçka që ju nevojitet. Duhet edhe aktiviteti fizik.

Muskujt e dobët

Nëse muskujt nuk janë të tonifikuar, atëherë mosha do t’ju tradhëtojë. Kjo është veçanërisht e dukshme në duar. Për të përmirësuar disi tonin e muskujve, duhet të bëni 2-3 seanca trajnimi forcash në javë. Për të filluar, mund të bëni një grup të thjeshtë ushtrimesh me shirita fitnesi dhe shtangë dore të lehta.

Përveç ushtrimeve, sigurohuni që të keni të paktën 20-25 gram proteina cilësore në çdo vakt. Vezë, ushqim deti, viçi pa dhjamë, viçi, shpezë – këto janë ushqimet që duhet të keni në frigorifer.

Lëkura

Me moshën lëkura fillon të humbasë një proteinë të rëndësishme, kolagjenin. Si rezultat, shfaqen rrudha, humbet toni i lëkurës. Sa më shpejt të shkojë ky proces, aq më i vjetër dukeni.

Një dietë e pasur me vitaminë C dhe ushqime të pasura me kolagjen do t’ju ndihmojnë të tonifikoni lëkurën tuaj. Gjithashtu, mos harroni për një regjim adekuat hidratimi./arbresh.info/