12 të mirat e marrëdhënieve seksuale

01:02 | 6 Gusht 2017

Seksi ndikon edhe si aktivitet fizik, ndërsa bërja dashuri me ndonjë të cilin e doni u ndihmon juve që më mirë të ndjeheni dhe në lëkurën tuaj.

 1. – Bërja dashuri e përshpejton humbjen e kalorive, e rrit vetëbesimin, garanton disponim të mirë, ndërsa mundet ta ulë edhe rrezikun nga kanceri.
 2. -Gjatë seksit trupi i liron endoforinet, të njohura si hormonet e lumturisë, të cilat ndikojnë në përmirësimin e disponimit. Seksi ndikon edhe si aktivitet fizik, ndërsa bërja dashuri me ndonjë të cilin e doni u ndihmon juve që më mirë të ndjeheni dhe në lëkurën tuaj.
 3. -Gjatë orgazmit prodhohet oksitocin, hormon i cili lidhet me veprimet e ultë mirëbërëse dhe me gjumë të rehatshëm.
 4. -Ushtrime seksi tre herë në javë e përmirëson punën e zemrës dhe e ul rrezikun nga goditje e zemrës dhe të trurit.
 5. -Nëse bëni dashuri dy here në javë, keni siguruar parandalim kundër gripit dhe të ftohtit. Ky është rezultat e rritjes së antitrupave të cilat e mbrojnë organizmin nga sëmundjet, të cilat trupi i prodhon gjatë seksit.
 6. -Vetëm gjysmë ore seks do t’ju ndihmojë që të digjni 85 dhe më shumë kalori, që është njëjtë si të keni notuar apo jeni marrë me një aktivitet tjetër fizik.
 7. -Përveç asaj, njerëzit të cilët shpesh bëjnë dashuri, jetojnë në mënyrë aktive dhe për atë janë vital.
 8. -Aktiviteti fizik stimulon dëshirën për seks, rrit qëndrueshmëri seksuale dhe e bën orgazmën më intensive.
 9. -Disa studime kanë treguar se seksi i rregullt redukton rrezikun e kancerit të gjirit dhe kancerit të prostatës.
 10. -Është interesante se në tru gjatë orgazmit e aktivizohet qendra për largimin e kokë dhimbjes. Pra, për disa minuta seks të gjitha dhimbjet zhduken dhe ato të shkaktuara me astritis dhe migrenë.
 11. -Për shkak të ndikimit të tij në hormonet seksuale dhe mundësi të sëmundjes nga osteoporizmi dhe lehtëson simptomat e saj.

12.- Për shkak të ndikimit të tij në hormonet seksuale dhe zvogëlon mundësinë e gjetjes osteoporozën dhe lehtëson simptomat e saj.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara