Vazhdon gjykimi ndaj Salih Mustafës, pritet dëgjimi i dëshmitarit të katërt

10:00 | 12 Tetor 2021 | Arditë Shkodra

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë të Holandës, sot do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Salih Mustafa.

Më 5 tetor, në seancën e fundit ka përfunduar dëshminë e tij dëshmitari i tretë i mbrojtur, shkruan arbresh.info

Aktakuza kundër Mustafës u konfirmua më 12 qershor 2020 dhe versioni përfundimtar u bë publik më 28 shtator 2020.

Kundër tij janë ngritur akuza mbi bazën e përgjegjësisë penale individuale dhe përgjegjësisë penale si epror për katër krime lufte: ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje e paligjshme. Pretendohet se krimet janë kryer në kompleksin e ndalimit në Zllash të Kosovës, në prill 1999./arbresh.info/

Lexo edhe:

Përfundon deklarata e dëshmitarit të tretë, javën e ardhshme vazhdon seanca ndaj Salih Mustafës

 

Lajmet më të lexuara